Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał

Wprowadzenie do prawa autorskiego

RQnV2UnLEgVvb1
Źródło: SS, licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 1

Korzystając z wybranej wyszukiwarki, znajdź w sieci informacje o prawie autorskim.

Wskazówka

Wybierz ze znalezionych stron ciekawe, twoim zdaniem, informacje tekstowe i graficzne, a następnie umieść je w pliku tekstowym. Utworzony plik powinien zawierać informacje o tym, czemu służy prawo autorskie i jakie rozróżniamy jego rodzaje. Gdy napotkasz na trudności, możesz skorzystać z informacji zawartych w e‑podręczniku.

Zapewne nikt nie byłby zadowolony, gdyby jego praca została, przez kogoś innego w sieci lub na zajeciach w szkole, przedstawiona jako własna . Czasem zdarza się, że pod wykonaną przez nas pracą podpisuje się inna osoba. Nie należy się z tym godzić. Trzeba pamiętać, że istnieje prawo autorskie, zapewniające ochronę naszej twórczości. Podpisując imieniem i nazwiskiem swoją pracę, informujesz, kto jest jej autorem.

Ważne!

Do oznaczania dzieł chronionych prawem autorskim służy poniższy symbol.

RHtCLuGpOvBRy1
Źródło: SS, licencja: CC BY 3.0.

Każde dzieło jest chronione przez prawa autorskie! Z dzieł nieoznaczonych powyższym symbolem, nie wolno korzystać bez ograniczeń.

Jeżeli przy jakiejś pracy nie ma znaku ©, nie znaczy to, że wolno z niej korzystać bez ograniczeń. Każde dzieło jest chronione przez prawo autorskie.

Rozróżniamy dwa rodzaje praw autorskich:  

  • prawo majątkowe – umożliwia zarabianie na utworzonym dziele. Może być przekazywane innej osobie.

  • prawo osobiste – przypisuje na stałe nazwisko autora do dzieła, co oznacza, że tylko on może firmować je swoim podpisem.

Autor, którego prawa zostały naruszone, może żądać odszkodowania oraz kary pieniężnej dla osoby wykorzystującej bez zezwolenia nie swoje dzieło. 
Jeżeli zamierzasz skorzystać z treści i zdjęć znalezionych na stronach internetowych, musisz pamiętać, że możesz użyć ich tylko wtedy, kiedy twórca wyrazi zgodę na rozpowszechnianie i kopiowanie jego dzieła. Możesz wprawdzie w swoim wypracowaniu umieścić niewielki fragment cudzego utworu znaleziony w Internecie, ale pamiętaj o podaniu imienia i nazwiska jego autora, tytułu utworu oraz adresu strony internetowej, z której go skopiowałeś.

RcWAacWbDMZ051
Źródło: SS, licencja: CC BY 3.0.