1.6.2. Ochrona przeglądarki

Również przeglądarki stają się czasem celem ataku destrukcyjnych witryn internetowych, które wykorzystując luki w ich zabezpieczeniach, umieszczają w systemie, bez wiedzy użytkownika, programy szkodliwe dla komputera. Można się przed nimi bronić, korzystając z programów antywirusowych oraz najnowszych wersji przeglądarek wyposażonych w funkcję Ochrona przeglądarki.

Ważne

Funkcja Ochrona przeglądarki powinna być zawsze włączona.
Na przykład przeglądarka Internet Explorer o stanie bezpieczeństwa przeglądanej strony internetowej informuje cię poprzez kolorystykę paska adresowego. I tak:
  • Pasek biały
Pasek biały oznacza, że znajdujesz się na stronie, która nie powinna wymagać ani wyświetlać danych osobowych. Unikaj wprowadzania takich informacji.
  • Pasek zielony
Pasek zielony oraz protokół https oznaczają, że informacje uwierzytelniające tę stronę zostały potwierdzone, a łączność jest szyfrowana. Przed wprowadzeniem danych (hasło, numer rachunku itp.) upewnij się, czy wyświetlana jest również ikona zamkniętej kłódki informująca dodatkowo o szyfrowaniu usługi.
  • Pasek żółty
Pasek żółty wskazuje, że strona może być fałszywa. Dodatkowo może na pasku pojawić się napis w języku angielskim Suspicious Website (Podejrzana witryna). Nie wprowadzaj żadnych danych i przerwij przeglądanie tej witryny.
  • Pasek czerwony
Pasek czerwony oznacza, że jesteś na stronie wyłudzającej informacje. Dodatkowo może na pasku pojawić się informacja w języku angielskim Phishing Website (Witryna wyłudzająca informacje). Powinieneś zamknąć tę stronę.

Zapamiętaj

Bezpieczna przeglądarka to taka, która:
  • oferuje automatyczne pobieranie aktualizacji;
  • posiada funkcję ochrony przed stronami wyłudzającymi informacje (phishing);
  • chroni dane podczas ich przesyłania, szyfrując je.