1.3.2. Rozdzielczość obrazu drukowanego i wyświetlanego na monitorze

Zapewne wielokrotnie twój wzrok przykuwały przydrożne plakaty, pięknie wydane albumy fotograficzne, zdjęcia publikowane w Internecie lub pokazy slajdów. Każdy z tych sposobów zaprezentowania grafik wymagał odpowiedniego ich przygotowania, aby wrażenie podczas ich oglądania było jak najlepsze.
Zaobserwuj zmianę jakości poniższego obrazu rastrowego, przesuwając obok umieszczonym suwakiem. Jakie widzisz różnice w jakości zdjęcia? Czy wiesz, co spowodowało zaobserwowane zmiany jakości fotografii?
O jakości obrazu decyduje wielkość rozdzielczości. Należy ją dobierać w zależności od przeznaczenia tworzonych plików graficznych. Inna powinna być zatem rozdzielczość obrazu przeznaczonego do druku na dużym formacie, na małym formacie oraz przeznaczonego do wyświetlania na ekranie monitora lub opublikowania w serwisie internetowym.
Już wiesz, że bardzo duże znaczenie ma odpowiedni dobór rozdzielczości grafiki do jej przeznaczenia.
Określ zależność pomiędzy przeznaczeniem grafiki a zastosowaną w niej rozdzielczością.
Czy wiesz, że rozdzielczość jest również parametrem charakteryzującym skanery i urządzenia drukujące, np. drukarki. Dobierając rozdzielczość swojej grafiki do wydruku, uwzględnij parametry drukarki. Czy wiesz, że zdjęcia, które mają być wydrukowane w punktach fotograficznych, powinny być przygotowane w rozdzielczości 300 ppi. Fotografia o wymiarach 15cm x 10cm (ok. 6cali x 4 cale) zawiera ok. 1800 x 1200 = 2160000 kolorowych nadrukowanych punktów, zaś współczesne aparaty cyfrowe tworzą fotografie o dużo większym wymiarze. Dzięki temu możesz przygotować zdjęcia do wydruku o wymiarze większym niż wymiar pocztówki.
Wyobraź sobie, że zdjęcie o rozmiarach pocztówki (15 cm x 10 cm) chcesz wydrukować w dwukrotnym powiększeniu (30 cm x 20 cm) na drukarce o rozdzielczości 1200 dpi. Oblicz, w jakiej rozdzielczości należy zeskanować pocztówkę. Znając już pojęcie rozdzielczości, spróbuj samodzielnie rozwiązać to zadanie. Jeśli będziesz mieć problemy lub wątpliwości, możesz skorzystać z dodatkowych informacji.

Zadanie 1.3.2.1.

Wyobraź sobie, że zdjęcie o rozmiarach pocztówki (15 cm x 10 cm) chcesz wydrukować w dwukrotnym powiększeniu na drukarce o rozdzielczości 1200 dpi. Oblicz, w jakiej rozdzielczości należy zeskanować pocztówkę. Znając już pojęcie rozdzielczości spróbuj samodzielnie rozwiązać to zadanie. Jeśli będziesz mieć problemy lub wątpliwości, możesz skorzystać z dodatkowych informacji.
Odpowiedź
Oblicz liczbę cali długości boków dużego obrazka
30 [cm] / 2,5 [cm/cal] = 12 [cal]
20 [cm] / 2,5 [cm/cal]= 8 [cal]
Oblicz liczbę punktów do wydruku na dużym obrazku
1200 [dpi] x 12 [cal] = 14400 [pkt]
1200 [dpi] x 8 [cal] = 9600 [pkt]
Oblicz liczbę cali długości każdego boku pocztówki
15 [cm] / 2,5 [cm/cal]= 6 [cal]
10 [cm] / 2,5 [cm/cal]= 4 [cal]
Oblicz rozdzielczość skanowania
14400 [pkt] / 6 [cal] = 2400 [dpi]
9600 [pkt] / 4 [cal] = 2400 [dpi].
Zmiany rozdzielczości możesz dokonać w niemalże każdym programie przeznaczonym do edycji grafiki rastrowej.

Zadanie 1.3.2.2.

Przekonaj się, czy potrafisz to zrobić w wybranym programie na twoim komputerze. Wybierz jedno zdjęcie z własnych zasobów lub, jeśli go nie posiadasz, pobierz z podręcznika. Zmień rozdzielczość zdjęcia i ustaw jej wielkość na poziomie 150 ppi. Jednocześnie ustaw szerokość zdjęcia na 400 pikseli.
Jeśli masz problem z ustawieniami rozdzielczości, prześledź dodatkowe informacje lub obejrzyj film prezentujący zmianę rozdzielczości obrazu w programie GIMP.
Odpowiedź
Aby dokonać zmiany rozdzielczości obrazu z uwzględnieniem jego wymiaru drukowanego, postępuj według poniższej instrukcji:
 1. 1.
  Otwórz obrazek w programie graficznym.
 2. 2.
  Znajdź i otwórz okno do zmiany rozdzielczości
 3. 3.
  Sprawdź, czy przy parametrach określających szerokość, wysokość i rozdzielczość, jest włączona ikona odpowiedzialna za przekształcenie proporcjonalne. Jeśli nie, klikając włącz ją.
 4. 4.
  Ustaw pierwszą wartość rozdzielczości 150 ppi (druga wartość ustawi się automatycznie, ponieważ wcześniej została włączona ikona odpowiedzialna za przekształcenie proporcjonalne).
 5. 5.
  Ustaw jednostkę miary szerokości i wysokości obrazu na piksele.
 6. 6.
  Ustaw szerokość obrazu równą 1000 px.
 7. 7.
  Drugi wymiar obrazka ustawił się proporcjonalnie do poprzedniego.
 8. 8.
  Potwierdź wykonane operacje.
 9. 9.
  Zapisz obrazek lub wyeksportuj go do określonego formatu.
 10. 10.
  W przypadku eksportu pliku do formatu JPG określ jakość eksportowanego obrazu.
 11. 11.
  Jeżeli posiadasz inny program, znajdź analogiczne funkcje i wykonaj to zadanie.

Zadanie 1.3.2.3.

Zadanie 1.3.2.4.

Pobierz plik przedstawiający krajobraz górski. Przygotuj go do wydrukowania w punkcie fotograficznym w formacie pocztówki (15 cm x 10 cm). Oprócz zmiany rozdzielczości należy go również skadrować. Przypomnij sobie ćwiczenia ze szkoły podstawowej dotyczące kadrowania. Do wykonania tego zadania możesz wykorzystać swoje zdjęcie lub pobrać z podręcznika.

Zadanie 1.3.2.5.

Przygotuj pliki do wykonania galerii przeznaczonej do umieszczenia w Internecie. Każde zdjęcie powinno mieć rozmiar 150 px na 120 px oraz rozdzielczość 72 ppi. Do wykonania tego zadania wybierz swoje zdjęcia do galerii lub pobierz je z podręcznika. Zdjęcia przedstawiają kwiaty na łące.

Zapamiętaj

Bardzo istotnym parametrem decydującym o jakości obrazu jest rozdzielczość. Związana jest ona z liczbą pikseli, w przypadku obrazu wyświetlanego na ekranie monitora, lub liczbą punktów, w przypadku obrazu drukowanego, przypadającą na jednostkę długości. Należy ją dobierać w zależności od przeznaczenia obrazu. Programy graficzne umożliwiają zmianę rozdzielczości obrazu.