05 Lis

Niepodległość

W roku 2018 rocznica odzyskania niepodległości jest szczególna – już setna. Jak powiedział Prezydent RP Andrzej Duda: „Jestem głęboko przekonany, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia”.

11 listopada w samo południe w całym kraju, jak również w wielu miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” zabrzmi „Mazurek Dąbrowskiego”. Odśpiewaniem hymnu rozpocznie się uroczysta odprawa wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i tym samym oficjalne obchody Święta Niepodległości w Warszawie z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy.

Z okazji tego wyjątkowego święta w całej Polsce będą odbywać się liczne wydarzenia – koncerty, warsztaty, mappingi, śpiewanki niepodległościowe, wystawy, wykłady i wiele innych. Szczegółowe kalendarium znajduje się na specjalnej stronie internetowej: Niepodległa – stulecie odzyskania niepodległości.

Stulecie odzyskania niepodległości stwarza okazję do rozmowy o tym, jak udało się odbudować wolną Polskę, co znaczyło wtedy, a co znaczy dziś być suwerennym państwem, jak dbać o niepodległość i czym ona jest obecnie dla młodych Polaków. W planowaniu lekcji o stuleciu odzyskania niepodległości mogą pomóc materiały edukacyjne zamieszczone na platformie epodreczniki.pl i portalu Scholaris.

epodreczniki.pl

·         Słoń a sprawa polska (Podstawowa / Klasa 6 / Historia i społeczeństwo wspóln@historia)

·         Wiem, gdzie Polska jest na mapie. Walka o granice II Rzeczypospolitej (Podstawowa / Klasa 6 / Historia i społeczeństwo wspóln@historia)

·         Pierwsze kroki ku niepodległej. Wysiłek zbrojny i organizacyjny Polaków (Gimnazjum / Klasa 3 / Historia ważn@historia Długi Wiek XIX)

·         Licytacja. Sprawa polska w 1917 roku (Gimnazjum / Klasa 3 / Historia ważn@historia Długi Wiek XIX)

·         Polskie przedstawicielstwo w Paryżu (Krzysztof Kawalec opowiada o relacji politycznej Romana Dmowskiego z Józefem Piłsudskim)

·         Sprawa polska na konferencji wersalskiej (Ponadgimnazjalna / Historia ważn@historia)

·         Konferencja paryska i traktat wersalski (Ponadgimnazjalna / Historia ważn@historia)

·         Odzyskanie niepodległości przez Polskę (Gimnazjum / Klasa 3 / Historia ważn@historia Długi Wiek XIX)

·         II Rzeczpospolita – problemy integracji i odbudowy (Ponadgimnazjalna / Historia ważn@historia)

scholaris.pl

·         Katalog zasobów – niepodległość

·         scenariusz zajęć „Święto niepodległości Polski”

·         gra edukacyjna „Droga do niepodległości”

·         Scenariusz apelu dotyczącego obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę

·         „POCIĄG DO WOLNOŚCI” – scenariusz uroczystości z okazji 11 XI

·         Odezwa Rady Regencyjnej

 

Źródła:

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/rocznica-niepodleglosci/

https://nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-11-listopada-1918-r-polska-odzyskuje-niepodleglosc,nId,1541724