04 Sie

Wakacyjne ciekawostki

Wakacyjne ciekawostki

Czy wiesz, że na terenie Gór Świętokrzyskich znaleziono ślady po pierwszych płazach sprzed 390 milionów lat? Przyjrzyj się okazom.

Góry Świętokrzyskie to obszar bogaty w wapienie.  Jeśli chcesz zobaczyć wapienne cuda natury znajdujące się na Madagaskarze, w Chorwacji, Hiszpanii, na Malcie, w Grecji, Tajlandii, Wietnamie, Chinach i w Polsce obejrzyj film. A teraz udaj się pod ziemię. Jaskinia Raj to wapienna jaskinia krasowa.

W okresie triasu na terenie obecnego województwa opolskiego żyły olbrzymie cyklotozaury. To prehistoryczne płazy tarczogłowe.

W Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie można cofnąć się do czasów, w których Ziemię zamieszkiwały dinozaury. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę. Uważaj na biegnącego tyranozaura czy galimima!

Możesz odetchnąć górskim powietrzem na szczycie Śnieżki czy też pośród Błędnych Skał. Na uwagę zasługuje również Jaskinia Niedźwiedzia, najdłuższa jaskinia Sudetów i jedna z głębszych jaskiń w Polsce. Łączna długość korytarzy jaskini wynosi 2,5 km.

Czy wiesz, że województwo zachodniopomorskie to nie tylko zespół portów?  Ciekawostką jest wyspa Wolin, której część od 1960 r. stanowi Woliński Park Narodowy.  Wyspa Wolin posiada jedno z piękniejszych wybrzeży klifowych, z aktywnymi klifami. Pod wpływem silnych fal morskich dochodzi do cofania się brzegu.

Kolejnym interesującym miejscem województwa zachodniopomorskiego są „wędrujące wydmy” w Słowińskim Parku Narodowym na Pobrzeżu Koszalińskim. Wiatr przesypuje wyschnięty piasek i mamy wówczas do czynienia z wydmą ruchomą.

Czy wiesz, że Jezioro Łebsko było niegdyś zatoką morską? W wyniku działania prądów morskich powstała mierzeja, która odcięła zatokę od morza.

Odkrywaj kolejne tajemnice!