24 Cze

woj. świętokrzyskie

Stolicą województwa są Kielce.Czy wiesz, że na terenie miasta znajdują się trzy rezerwaty: Kadzielnia, Wietrznia, Ślichowice? Możesz zwiedzić je wirtualnie http://wirtualneswietokrzyskie.pl/panor…/geopark_kielce.html.


Województwo świętokrzyskie obejmuje swoim zasięgiem rejon Gór Świętokrzyskich. To jedne z najstarszych gór w Polsce. Podziwiaj krajobraz Gór Świętokrzyskich http://www.epodreczniki.pl/reader/w/153774/v/1/aggregate…. Najwyższe wzniesienie to Łysica o wysokości 612m n.p.m. Nazwa pochodzi od charakterystycznego szczytu góry, który jest pozbawiony drzew. Przyjrzyj się mu dokładnie, a potem wyrusz na Łysą Górę, zwaną też Świętym Krzyżem http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iE24e0wD74…. Obszar ten należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego (http://www.swietokrzyskipn.org.pl/). Możesz w nim odwiedzić wybrane miejsca dzięki mapie http://www.swietokrzyskipn.org.pl/o_parku/mapa/.


Na terenie Gór Świętokrzyskich znaleziono ślady po pierwszych płazach sprzed 390 milionów lat. Przyjrzyj się okazom: http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/i82P0z76Jv….


Na obrzeżach Gór Świętokrzyskich występują złoża gipsu i anhydrytu (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iRvf7cmlss…).

Góry Świętokrzyskie to obszar bogaty w wapienie. Jeśli chcesz zobaczyć wapienne cuda natury znajdujące się na Madagaskarze, w Chorwacji, Hiszpanii, na Malcie, w Grecji, Tajlandii, Wietnamie, Chinach i w Polsce, obejrzyj film http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iykY0iW6b9….


Czy wiesz, co to jest gołoborze? To rumowisko głazów (bloków) skalnych o ostrych krawędziach powstałych w wyniku wietrzenia mrozowego. Jest to forma staroglacjalna (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/ibv7iXNGUE…). Obejrzyj dodatkowo animację przedstawiającą zasięgi zlodowaceń na terenie Polski: http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/ibv7iXNGUE….


A teraz udaj się pod ziemię. Jaskinia Raj to wapienna jaskinia krasowa. Zwiedzaj ją śmiało dzięki wirtualnej wycieczce http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iqgbOCqDkm….


Ziemia Sandomierska jest bogata w złoża krzemienia pasiastego. W Sandomierzu znajduje się jedyna na świecie kolekcja biżuterii z tym kamieniem (http://www.sandomierz.pl/…/historia-sandomierskiego-krzemie…). Obejrzyj krzemień z bliska http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/ii7AH4XJdf…. Dowiedz się więcej na temat zastosowania krzemienia: http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iWebXdSiXt….


Poznaj inne ciekawostki miasta http://www.sandomierz.pl/…/atrakcje-i…/ciekawostki-o-miescie. Czy wiesz, że mieszkał tam Jan Długosz? Obecnie w jego domu mieści się Muzeum Diecezjalne (http://www.domdlugosza.sandomierz.org/).


Poznaj inne miasta tego województwa: Skarżysko Kamienna, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski, Busko Zdrój. To ostatnie, to miasto-uzdrowisko. Oznacza to, że na tych terenach występują wody mineralne. Czy wiesz, jaki znak znajduje się w herbie Buska? To słońce.


Na koniec przenieś się w świat zabawy do Muzeum Zabawek i zabawy http://www.epodreczniki.pl/…/KL1_ORE_V9_WIOSNA_1_3_22_115_p….


Zapraszamy!