19 Gru

Boże Narodzenie

Posłuchaj fragmentu opowiadania „Boże Narodzenie” Marii Dąbrowskiej. Został w nim opisany dzień przed Wigilią oraz wieczór wigilijny.

W większości polskich rodzin wieczerzę wigilijną rozpoczyna dzielenie się zgromadzonych osób opłatkiem. Przeczytaj wywiad z siostrą Pauliną, która wyjaśnia, czym jest opłatek i jak powstaje.

 

Wykonaj ćwiczenie interaktywne, które polega na ułożeniu zdań z podanych wyrazów.

 

Przyjrzyj się dokładnie mapie myśli, a dowiesz się, w jaki sposób obchodzi się Boże Narodzenie w Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, we Francji, na Węgrzech oraz w Polsce.

 

Możesz ozdobić choinkę, wystarczy poprzesuwać kolorowe bombki.

 

Wykonanie bombki wymaga wielkiej precyzji. Obejrzyj film na temat produkcji bombek choinkowych pt. „Szklane cudeńka”.

 

Czy wiesz, kto jest autorem kolędy „Pieśni o Narodzeniu Pańskim”? To poeta Franciszek Karpiński napisał słynne słowa: „Bóg się rodzi, moc truchleje…”. Sprawdź swoją znajomość słów innej kolędy – „Dzisiaj w Betlejem”.

 

Dawniej kolędowaniem nazywano chodzenie na wsi od domu do domu przebranych kolędników, którzy w formie pieśni życzyli gospodarzom pomyślności. W ich gronie zazwyczaj znajdowali się: turoń, diabeł, gwiazdor, niedźwiedź.

 

Czas świąt i Nowego Roku wiąże się z tradycją składania życzeń bliskim i znajomym. Przeczytaj cztery rodzaje świątecznych życzeń.

 

Który wzór wybrałbyś/wybrałabyś dla swoich bliskich? A może samodzielnie wykonasz świąteczną kartę? Pomoże Ci w tym ćwiczenie interaktywne.