15 Cze

woj. małopolskie

Województwo małopolskie zachwyca bogactwem możliwości spędzenia wolnego czasu. To region niezmiernie atrakcyjny pod względem przyrodniczym oraz kulturalnym. To zagłębie historycznych pamiątek i malowniczych zakątków. Poznajmy bliżej województwo małopolskie!


Stolicą małopolski jest Kraków. To drugie pod względem liczby ludności miasto w Polsce. To ośrodek turystyczny, centrum kulturalne, ośrodek akademicki, centrum finansowo-biznesowe, ośrodek przemysłowy, węzeł komunikacyjny. Zacznij od zaplanowania wycieczki po centrum Krakowa, obejrzyj główne zabytki miasta: http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iueSviGTsX….


Czy wiesz, że hejnał to nie tylko domena Krakowa. Hejnał usłyszeć możesz w Białymstoku, Bydgoszczy, Chorzowie, Lublinie, Olsztynie, Opolu, Warszawie, Poznaniu i Zamościu. Z hejnałem krakowskim związana jest legenda, którą możesz przeczytać na stronie: http://www.epodreczniki.pl/…/student-canon/m/j0000008HCB5v22. Sprawdź, czy znasz inne legendy polskich miast. Wykonaj ćwiczenie 1 na stronie: http://www.epodreczniki.pl/…/student-canon/m/j0000008HFB5v22.


Kraków to istne kulturalne zagłębie. W Muzeum Narodowym w Krakowie możesz zanurzyć się w obraz. Zobacz etapy powstawania dzieła: http://mnk.pl/wystawy/leon-tarasewicz-instalacja-malarska. Na wystawie pt. „Każdy artysta był kiedyś dzieckiem każde dziecko może kiedyś być artystą” prezentowane są rysunki Olgi Boznańskiej z okresu jej dzieciństwa: http://blog.mnk.pl/kazdy-artysta-byl-kiedys-dzieckiem-kazd…/.


Okolice Krakowa to między innymi Wieliczka. Mieści się tam kopalnia soli czynna bez przerwy od średniowiecza do teraz. Obiekt w 1978 roku został wpisany na listę I Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Możesz zwiedzić ją także wirtualnie http://www.epodreczniki.pl/reader/w/217961/v/1/aggregate…. W Wieliczce znajduje się również Tężnia Solankowa z wieżą widokową i szerokimi drewnianymi tarasami. Z ich poziomu można podziwiać panoramę miasta. Rynek Wieliczki kryje w sobie ciekawostkę dużego formatu. Powstało na nim malowidło 3D polskiego artysty Ryszarda Paprockiego pt. Solny Świat. Przedstawia głębię wielickiej kopalni, fragment Kaplicy Świętej Kingi. Stojąc w odpowiednim miejscu na rynku, uzyskujemy złudzenie głębi (http://www.wieliczka.eu/…/2…/0/malowidlo-3d-solny-swiat.html).


A teraz odetchnij górskim powietrzem! Przenosimy się na Podhale, które obejmuje swoim zasięgiem takie miasta i wsie jak: Zakopane, Nowy Targ, Biały Dunajec, Bukowinę Tatrzańską, Czarny Dunajec, Czorsztyn, Kościelisko, Poronin, Raba Wyżna, Szaflary, Spytkowice, Chochołów, Witów, Bańska Niżna, Bańska Wyżna, Podczerwone, Czerwienne, Gliczarów, Jurgów, Ludźmierz, Małe Ciche, Koniówka, Murzasichle.


Wysokogórskie wycieczki zacznijmy od wirtualnego spaceru po Kasprowym Wierchu http://www.epodreczniki.pl/reader/w/217934/v/1/aggregate…. To szczyt niezwykle oblegany przez turystów. Można tam dotrzeć pieszo lub wjechać kolejką linową. Poznaj klimat, roślinność oraz wody Tatr http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iXHMsH96NB….


Naszą podróż kończymy galerią małopolskich zamków: http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j0000008STB2v32…. Podziwiaj ich piękno.


Na kolejną wycieczkę zapraszamy do województwa wielkopolskiego.