22 Cze

woj. kujawsko-pomorskie

Zapraszamy w podróż po województwie kujawsko-pomorskim (http://www.nasze.kujawsko-pomorskie.pl/).


Wybierz się do Torunia razem z Różą. Dziewczynka wyjaśnia, jak w łatwy sposób zaplanować swoją podróż, a przy okazji dowiesz się, jak zaadresować kartkę pocztową czy list. Może wyślesz swoim bliskim pocztówkę z Torunia ze zdjęciem Mikołaja Kopernika? http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j0000007Z3B4v50….


Właśnie w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik. Jego rodzice osiedlili się w tym mieście i zamieszkali w pięknej gotyckiej kamienicy, którą możesz zobaczyć tu: http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j0000008FKB5v32…. Przeczytaj krótki biogram astronoma http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/i6MMoFxIsh…. Możesz na chwilę poczuć się, jak w pracowni mistrza i podziwiać tak jak on rozgwieżdżone niebo. Usiądź wygodnie w fotelu i wędruj po nieboskłonie. Umożliwi Ci to Planetarium znajdujące się w Toruniu (http://www.planetarium.torun.pl/). Co to jest planetarium, dowiesz się z filmu http://www.epodreczniki.pl/…/KL3_ORE_V9_WIOSNA_3_3_25_116_p…. Możesz również zapoznać się z przykładową mapą nieba http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iCHz9ZFezH….


Ale nie tylko z obecności wielkiego naukowca słynie Toruń. Toruńskie pierniki to rarytas, z którego znane jest to miasto. Jeśli chcesz własnoręcznie stworzyć te smaczne cudeńka, udaj się do Żywego Muzeum Piernika (http://muzeumpiernika.pl/). Czekają tam na Ciebie smakowite zadania.


Polecamy również spacer Bulwarem Filadelfijskim http://www.turystyka.torun.pl/…/2…/bulwar-filadelfijski.html. Wiecie, że w 1970 r. nagrywano tam sceny kultowego filmu „Rejs”?


Województwo kujawsko-pomorskie słynie z kolejnych ważnych dla Polski wydarzeń. Poznaj historię odkrycia osady Biskupin i wysłuchaj krótkiej opowieści Odkrycie grodu w Biskupinie. Przyjrzyj się z bliska konstrukcji domów. To niezwykłe budowle: http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j00000080NB4v73….


Listę miast wartych odwiedzenia możesz znaleźć na stronie http://www.visitbydgoszcz.pl/pl/poznaj/okolice. Jedno z nich – Chełmno leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego (http://www.eurob.org/index.php/1/5). Inne miasta to: Gdańsk, Grudziądz, Olsztyn, Płock, Sławno, Stargard, Szczecin. Swoją wiedzę na temat gotyku możesz pogłębić. Polecamy materiały zgromadzone w e-podręczniku na stronie http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j0000008IVB1v36….

Czy wiesz, że w Inowrocławiu działa warzelnia soli. To miasto-uzdrowisko województwa kujawsko-pomorskiego. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Przeczytaj na stronie http://www.solankigratis.pl/. Zobacz, na jakim obszarze Polski występują wody mineralne http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/idz3kbLYuC…. W Ciechocinku możesz przespacerować się wzdłuż gigantycznych rozmiarów tężni. Przyjrzyj się tężni http://oognet.pl/content/player/1303. Zwiedź wirtualnie Ciechocinek http://www.ciechocinek.pl/panorama/. W ciechocińskiej warzelni soli uzyskuje się sól poprzez odparowanie wody z solanki. Poznaj ten mechanizm http://www.uzdrowiskociechocinek.pl/o…/strona/warzelnia.html. W Ciechocinku zabytkowa warzelnia soli pracuje w niezmieniony sposób od ponad 170 lat (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iwwQOhcqqm…).


Kolejnym miastem, do którego się udamy, jest Kruszwica. Możesz przypomnieć sobie legendę o Popielu i zamku w Kruszwicy. Ciekawe jak naprawdę zakończyła się ta historia? Przeczytaj na stronie: http://www.kruszwica.um.gov.pl/pl/page/legenda. Obejrzyj skarby Kruszwicy http://skarby.gminakruszwica.pl/.


Na zakończenie odpocznij wśród dobrodziejstwa przyrody. Park Narodowy Bory Tucholskie to miejsce występowania roślinnych reliktów (http://borytucholskie.pl/swiat,roslin). Przyjrzyj się mapie roślinności rzeczywistej i wybierz kolejne miejsce, które warto odwiedzić http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/ig0DrBcVI8….


Do zobaczenia na wakacyjnym szlaku!