02 Sty

Nowy Rok

Czy wiesz, gdzie najwcześniej można świętować przyjście Nowy Roku? Na wyspach Kiribati leżących na Oceanie Spokojnym. Nowy Rok zaczyna się tam w momencie, gdy w Polsce 31 grudnia jest dopiero godzina 11.00.

Prześledź międzynarodową linię zmiany daty. Lecąc samolotem z Azji (półkula wschodnia), np. z Tokio, do Ameryki Północnej (półkula zachodnia), np. do Vancouver, „zyskujemy” jeden dzień w rachubie czasu. Natomiast przekraczając międzynarodową linię zmiany daty w przeciwną stronę –czyli lecąc z miejsca na półkuli zachodniej do miejsca położonego na półkuli wschodniej – jeden dzień w rachubie czasu „tracimy”.

Na międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie w 1884 roku ustalono, że początkowym południkiem dla obliczeń długości geograficznej i czasu na Ziemi będzie południk 0°, przechodzący przez obserwatorium astronomiczne w Greenwich. Czas słoneczny tego południka nazwano czasem uniwersalnym.

Uzgodniono także podział Ziemi na 24 strefy czasowe przyporządkowane wszystkim godzinom w ciągu doby. Każda strefa ma czas odpowiedni dla czasu słonecznego swego środkowego południka i rozciąga się na 7°30' na wschód i 7°30' na zachód od niego. Środkowymi południkami stref zostały południki 0°, 180° i wszystkie, które są wielokrotnościami 15° na obu półkulach.

Polska leży w dwóch strefach czasowych – w strefie czasu środkowoeuropejskiego i wschodnioeuropejskiego. Granica między tymi strefami przebiega wzdłuż południka 22°30'E.

Czas to jedna z podstawowych wielkości fizycznych. Obejrzyj różnego typu urządzenia mierzące czas.

 

Na zakończenie przeczytaj fragmenty opowiadania „Historia roku” autorstwa Hansa Christiana Andersena oraz poznaj tradycyjne noworoczne przysłowia.