20 Cze

woj. lubuskie

Województwo lubuskie zaskoczy Cię swoją niezwykłością.


Stolicą województwa lubuskiego jest Gorzów Wielkopolski, a stolicą powiatu są Słubice.


Przyjrzyj się mapie rozmieszczenia lasów w Polsce. Najwięcej lasów znajduje się na Pojezierzu Pomorskim i Pojezierzu Lubuskim. Niemal wszystkie lasy w Polsce zostały posadzone przez człowieka. Jedyne naturalne lasy pierwotne zachowały się w Puszczy Białowieskiej, Kampinoskiej i Jodłowej (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/ig0DrBcVI8…). Bory Lubuskie to lasy iglaste z niewielkimi domieszkami drzew liściastych. Dominują w nich sosny, a poza tym występują takie gatunki drzew jak świerk, dąb, brzoza czy jodła.


Czy wiesz, że na obszarze województwa lubuskiego znajduje się największe w Europie miejsce zimowania i rozrodu wielogatunkowej kolonii nietoperzy?


Poznaj sposoby nietoperzy i innych zwierząt na przetrwanie zimy:
http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/itmlRmTwgU….


Przyjrzyj się z bliska nietoperzowi i dowiedz się, czym są infradźwięki i ultradźwięki http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iB6BP7NSyC…. Ultradźwięki są niesłyszalne przez człowieka. Większość nietoperzy wykorzystuje je do echolokacji. Zasięg tego „powietrznego sonaru” występującego w Polsce gacka szarego wynosi do 3 metrów (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iL8sHRVn2E…).


Czy wiesz, ze nietoperz śpi aż 20 godzin na dobę? (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iaXivoLNLM…).


Nietoperze zapylają kilkadziesiąt gatunków kwiatów roślin tropikalnych, np. baobaby, niektóre agawy i kaktusy, a także bananowce. Nietoperze zapylające kwiaty mają długie cienkie języki, które często dorównują długością ich ciału (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iqyDTzu2wI…).


Czy wiesz, że nietoperze jako jedyne ssaki aktywnie latają? Porównaj ich kończyny z kończynami innych ssaków na stronie: http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iNyL1p5NBB….


Atrakcją województwa lubuskiego jest także Drawieński Park Narodowy. To miejsce bogate w różnorodne gatunki fauny i flory. Wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie parku http://dpn.pl/. Między innymi dowiesz się, czym jest ekomuzeum.


Lubuskie to województwo graniczące z Niemcami. Przejście graniczne znajduje się w Słubicach. Niedaleko granicy znajduje się wieś Kłopot. Jest to w tym rejonie siedlisko bociana białego. Znajdziesz tam Muzeum Bociana Białego, w którym dowiesz się wszystkiego o tym gatunku (http://www.mbb-klopot.bermar.pl/).


Kolejnym miejscem na terenie województwa lubuskiego, do którego możesz się udać, jest Park Narodowy Ujścia Warty (https://www.pnujsciewarty.gov.pl/). To ptasie królestwo, ale nie zabraknie tu również różnych gatunków, gadów, płazów, ryb i ssaków. To zachwycające bogactwo natury.


Na koniec podziwiaj z wysokości Zieloną Górę http://www.zielona-gora.pl/…/Kamery_internetowe_Miasta_Zie…/.


Możesz podnieść głowę jeszcze wyżej. 36-metrowa figura Chrystusa ustawiona na nasypie o wysokości 16 m, wznosi się w Świebodzinie (http://www.figurachrystusakrola.pl/).


Odkrywaj z nami województwo lubuskie!