23 Sty

Ferie

Rozpoczyna się druga tura ferii zimowych. W terminie od 23 stycznia do 5 lutego odpoczywać będą dzieci z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.


Ferie zimowe są czasem wypoczynku, ale także zdobywania wiedzy i doświadczeń poza szkołą. Możesz uprawiać swoje ulubione dyscypliny sportowe, czytać książki, rozwijać zainteresowania. Wybierz odpowiednie dla siebie teksty i materiały z naszych e-podręczników!


Zima to piękna, ale groźna pora roku – przygotowuje się do niej nie tylko człowiek, ale również cały świat natury. Poznaj sposoby zwierząt na przetrwanie zimy. Niedźwiedź brunatny, nietoperze, zające i dziki są bohaterami filmu, z którego dowiesz się o ich strategiach przetrwania chłodu. Możesz ponadto zostać badaczem przyrody. Przeczytaj instrukcje i przeprowadź obserwacje zwierząt w swoim najbliższym otoczeniu. Dzięki opowiadaniu pt. „Ptaki odlatują”, poznasz gatunki zimujące w naszym kraju oraz takie, które migrują do ciepłych krajów – zaprzyjaźnij się z zimowymi gośćmi.


Ludzie również przygotowują się do zimy. Gromadzą przetwory z owoców i warzyw, zmieniają opony w samochodach na zimowe, przygotowują drewno na opał. Obejrzyj film o warzywach i owocach, a także film na temat przyrządzania konfitur – może wykorzystasz zawarte w nim wskazówki. Przeczytaj też opowiadanie „Słodka i słona przygoda”– o przygotowywaniu i znaczeniu przetworów.


Pamiętaj, by zadbać o bezpieczeństwo, spędzając zimowe ferie. Korzystaj wyłącznie z oznaczonych miejsc zabaw: lodowisk, stoków narciarskich. Nie zjeżdżaj z górki na sankach w pobliżu tras samochodowych.


By poradzić sobie, gdy wpadniemy w tarapaty, warto zapamiętać numery alarmowe, np. Górskiego albo Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego. W trudnych warunkach pogodowych trzeba szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zagrażać naszemu zdrowiu i życiu  mogą również silne mrozy i opady śniegu – dowiedz się, jak temu zaradzić.


Na zakończenie wykonaj kilka ćwiczeń interaktywnych:

Ułóż puzzle

Galeria ptaków

Wybierz ubranie

Uporządkuj słoiki

Zadanie „Sok malinowy”