05 Wrz

czas do szkoły

Szkoła jest instytucją kształcącą i wychowującą, wspólnotą nauczycieli i uczniów oraz podstawowym miejscem edukacji formalnej. Pełni ona nie tylko funkcję kształcącą, ale także wychowawczą, kulturową, społeczną i opiekuńczą. W szkole uczysz się, rozwijasz zainteresowania, spędzasz czas z kolegami.

Warto wiedzieć, jak skutecznie się uczyć? Zawsze staraj się podczas lekcji koncentrować na słowach nauczyciela lub na wykonywanych przez ciebie zadaniach. Wówczas najlepiej zrozumiesz nowe treści, a w razie wątpliwości możesz na bieżąco zadawać pytania – nauczycielowi, koleżankom i kolegom. Razem łatwiej rozwiązać wiele skomplikowanych problemów. Wspólne robienie doświadczeń, rozwiązywanie zagadek, dyskutowanie nad trudnymi zagadnieniami to dobre metody, by zapamiętać jak najwięcej.

Ważne, by zadbać o odpowiednie miejsce do nauki.  Na biurku powinny znajdować się tylko najpotrzebniejsze przybory. Ustawienie stolika i krzesła należy dostosować do wzrostu osoby siedzącej. Oświetlenie to kolejny aspekt, o który trzeba zadbać. Pamiętaj również o prawidłowej postawie ciała.

Dobry plan dnia zapewnia wysoką higienę życia. Codziennie na pewno masz do wykonania określone czynności i uczestniczysz w różnych zajęciach. Czy zawsze wystarcza ci czasu na wszystko? Jeśli nie (lub jeśli chcesz mieć więcej czasu wolnego), postaraj się zaplanować swój dzień. Dzięki temu wykonasz obowiązki szybciej i sprawniej.

Czy wiesz, o co warto zadbać, by dobrze wypocząć? Przede wszystkim dobrze się wyśpij! Zapraszamy do strefy zdrowego snu. Zastanów się, co pozytywnie wpływa na spokojny sen. Do czego służy sen? Jak brak snu wpływa na nasze samopoczucie?

Pamiętaj także o odpoczynku. Odpoczywać możesz biernie i aktywnie. Wypoczynek bierny to: czytanie książek, sen, rozmowa z przyjaciółmi – czynności, które sprawiają ci przyjemność, ale nie wymagają dużego wysiłku fizycznego. Aktywne spędzanie czasu to np. jazda na rowerze, wędrówki, jazda na nartach. Przyjrzyj się piramidzie aktywności fizycznej. Dowiesz się, jaki typ aktywności jest dla ciebie najkorzystniejszy.

Powodzenia w nowym roku szkolnym!