07 Lis

Maria Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie całe swe życie poświęciła nauce. Warto znać jej biografię.

Była kobietą silnie związaną ze światem naukowym, co ówcześnie uważane było za ewenement. Przełamywała stereotypy – jako badaczka i odkrywczyni. Otrzymała dwukrotnie Nagrodę Nobla – po raz pierwszy w 1903 roku wraz z Henrim Becquerelem oraz mężem Piotrem Curie w dziedzinie fizyki za badania nad promieniotwórczością oraz odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu.


W II połowie XIX wieku nastąpił rozwój chemii. W 1869 roku rosyjski chemik Dmitrij Mendelejew opracował układ okresowy pierwiastków.

 

W 1911 roku Szwedzka Akademia Nauk przyznała Marii Skłodowskiej-Curie Nagrodę Nobla po raz drugi, tym razem w dziedzinie chemii za prace nad radem. Maria i Piotr Curie byli zapalonymi badaczami. O ich fascynacji nauką można przeczytać w książce Ewy Curie – ich córki – pt. „Robaczki świętojańskie”, w tłumaczeniu Hanny Szyllerowej.

 

W 1912 roku z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie rozpoczęto budowę Instytutu Radowego w Paryżu. Polska uczona pracowała w nim do śmierci. Podczas I wojny światowej zorganizowała służbę radiologiczną na potrzeby szpitali wojskowych i sama brała w niej aktywny udział wraz z córką.