okładka podręcznika Klasa 1 - Wiosna

Podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej

Grupa Edukacyjna S.A.

Szkoła: podstawowa

Klasa: 1

Nowoczesne technologie pomagają dostosować edukację do wymogów XXI wieku. Twórcy e‑podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej treści nauczania zgodne z podstawą programową zaprezentowali w bardzo nowoczesnej i pięknej plastycznie formie, która ma szansę spodobać się uczniom.

E-podręcznik a podstawa programowa

E-podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej oferuje kompletny zestaw wiedzy i umożliwia zdobycie umiejętności zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 maja 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. 2014 poz. 803).

Bogactwo multimedialne

Treści edukacyjne e-podręcznika przekazywane są w atrakcyjnej formie. Multimedia: filmy, animacje, galerie zdjęć, gry, obrazy, grafiki – uatrakcyjniają naukę, ułatwiając przyswajanie informacji i kształtowanie umiejętności. Stanowią całość z treściami podawanymi w tradycyjnej formie, np. w postaci tekstów literackich.

Świat e-podręcznika

E-podręcznik wykorzystuje metodę nauki przez zabawę. Zaprasza dzieci do dwóch światów – fantastycznego i realnego. Pierwszy zamieszkują Zgrzyciaki, istoty tajemnicze i nie przez wszystkich widziane. Dzieci poznają Animę, Erona, Figa oraz Profesora Zgrzyta. Drugi świat jest realny i zamieszkują go ludzie, między innymi Julka i Kuba, bliźniaki, które właśnie rozpoczęły naukę w pierwszej klasie.

Budowa e-podręcznika

Materiał został uporządkowany według naturalnego cyklu życia ludzi i przyrody. Z tego założenia wynika podział na cztery części odpowiadające poszczególnym porom roku. Każda część podzielona jest na bloki tematyczne, a te na tematy, które wiążą się ze światem bliskim dziecku – zmianami zachodzącymi w przyrodzie, środowiskiem rodzinnym i szkolnym, świętami, zabawą i nauką.

Grupa Edukacyjna S.A.

Autorzy

Autor podręcznika: Marzena Czarnowska-Mazurek, Grażyna Śliwa, Balbina Piechocińska

Autor dostosowania treści multimedialnych: Janusz Piechociński

Fabuła podręcznika: Jacek Rembiś

Rzeczoznawcy Ministerstwa Edukacji Narodowej

Rzeczoznawca merytoryczno-dydaktyczny: dr Beata Oelszlaeger-Kosturek, dr Katarzyna Kochan

Rzeczoznawca językowy: dr Ewa Ogłoza, mgr Maria Gudro-Homicka

Recenzent wymagań odnoszących się do podręczników w postaci elektronicznej: mgr Lech Kłosowski

Zespół zarządzania projektem

Prezes Zarządu: Seweryn Kubicki, Piotr Treszczotko

Koordynator projektu: Dariusz Dąbek, Edyta Kraska

Manager projektu: Anna Adamska

Manager merytoryczny: Ewelina Włodarczyk, Krzysztof Chrobot, Marzena Siekierko

Dyrektor ds. rozwoju IT: Marek Kubicki

Specjalista ds. kontroli wewnętrznej: Grzegorz Kowalski

Asystent projektu: Joanna Bracik, Dominika Gawrońska, Jowita Stachura-Jakóbik

Ekspert ds. Multimediów: Tomasz Kocot, Leszek Gołuchowski

Specjalista ds. rozliczeń i sprawozdawczości: Aleksandra Palmąka

Redakcja merytoryczna i multimedialna

Kierownik zespołu redaktorów merytorycznych: Ewelina Włodarczyk

Kierownik zespołów redaktorów multimedialnych i merytorycznych: Agnieszka Opala, Małgorzata Różańska-Foks

Redaktor merytoryczny i multimedialny: Małgorzata Różańska-Foks

Redaktor merytoryczny: Ewa Dulemba, Tamara Machnik, Mateusz Pustuła, Andrzej Pustuła, Sylwia Gorczyca, Katarzyna Ślusarz

Redaktor multimedialny: Anna Banaś, Justyna Kubicka, Aleksandra Ziewiecka, Katarzyna Kwiatkowska, Iza Parlicka

Główny redaktor językowy: Krystyna Bajor

Redaktor językowy: Joanna Kozub, Marek Kornacki, Beata Pędziwilk

Redaktor ds. specjalnych potrzeb edukacyjnych, WCAG i równych szans: Adam Pietrasiewicz

Redakcja techniczna

Redaktor techniczny: Grzegorz Wrzecionowski, Paweł Kowalski

Prawo autorskie

Specjalista do spraw prawa autorskiego: Marek Putowski, Magdalena Zawadzka, Katarzyna Wilk, Aneta Stępień

Grafika i fotoedycja

Kierownik Zespołu Grafików i Fotoedytorów: Magdalena Sarnot-Wrzecionowska

Grafik: Grzegorz Wrzecionowski, Tomasz Kozłowski, Agnieszka Serwicka, Marcin Kot

Ilustracje 2D: Anna Nowocińska-Kwiatkowska, Daria Frączkiewicz

Fotoedytor: Milena Kot, Michał Maciążek

Desktop publishing

Specjalista DTP: Paweł Kowalski

Programiści zadań interaktywnych

Kierownik zespołu informatyków: Marcin Malec

Programista zadań interaktywnych: Jerzy Woźniak, Paweł Szczytowski, Tomasz Żońca, Radosław Wojtachnio, Marcin Zapała, Michał Banasik, Magdalena Pabian, Mariusz Pabian

Montaż

Montażysta: Krzysztof Gizka, Norbert Kociełkiewicz

Specjalista ds. multimediów: Magdalena Lech

Platige Image

Producent wykonawczy: Arkadiusz Dorynek, Jarosław Sawko, Marcin Kobylecki

Producent: Agnieszka Piechnik

Zespół kreatywny/Fish Ladder

Producent kreatywny: Marcin Kobylecki

Art director: Jakub Jabłoński

Fabuła wsparcie: Krzysztof Noworyta

Ilustracje i animacje 3D

Art director: Jakub Jabłoński

CG supervisor: Tomasz Sawiński, Michał Gryn

CG supervisor (2D): Urszula Kominek

Producent: Urszula Kominek, Agnieszka Piechnik

Ilustracje zespół 2D

Projekt postaci: Jakub Jabłoński

Senior concept artist: Marcin Panasiuk

Koncepty: Artur Sadłos, Michał Matczak, Adrianna Głowacka

Artyści 2D: Marcin Leśniak, Filip Myszkowski, Janusz Wyrzykowski, Michał Sawtyruk, Karolina Panasiuk, Adam Trędowski

Wsparcie 2D: Bartosz Ziębiński, Maja Bulwarska-Komar, Bartek Witulski, Oleh Ridzel, Szymon Kuczmierczyk

Ilustracje zespół 3D

Modele postaci: Robert Kudera, Mariusz Samson, Szymon Kaszuba, Artur Owśnicki, Tomasz Wróbel, Klaudiusz Wesołowski

Prowadzenie zespołu modeli scenografii: Michał Gryn

Modele scenografii: Robert Kudera, Hubert Zegardło, Mariusz Samson, Daniel Kłos, Łukasz Świerczyński, Artur Malczyk, Arkadiusz Piwiec, Piotr Forkasiewicz

Tekstury: Maciej Bugajski, Tomasz Zaborek

Rigi: Mateusz Kruczała, Łukasz Salabura, Maciej Wojtyna

Pozowanie postaci: Maciej Pietras, Oleh Ridzel, Krzysztof Rusinek

Pozowanie postaci - wsparcie: Błażej Andrzejewski

Prowadzenie zespołu oświetlenia i renderingu: Michał Gryn

Oświetlenie i rendering: Arkadiusz Piwiec, Krzysztof Dębski, Mariusz Giętkowski, Michał Witek, Krzysztof Olszewski

Kompozycja: Dawid Kopestyński

Ilustracje i animacje 3D

Koordynator: Monika Paćkowska

Wsparcie pipeline: Michał Krupa, Adrianna Pawłowska

Asystent produkcji: Sylwia Bujno, Maja Bulwarska-Komar

Animacja Zgrzyciaki intro

Reżyser: Jakub Jabłoński

Art director: Jakub Jabłoński

Scenariusz: Jacek Rembiś, Jakub Jabłoński

Script doctoring: Rafał Kosik, Katarzyna Sienkiewicz-Kosik

Muzyka: Łukasz Rostowski

Reżyser animacji: Dominik Wawrzyniak

CG supervisor: Tomasz Sawiński

Producent: Urszula Kominek

Storyboard: Michał Niewiara

Layout: Dominik Wawrzyniak, Michał Kaleniecki, Anna Szustak

Prowadzenie zespołu scenografii: Michał Gryn

Scenografia: Robert Kudera, Hubert Zegardło

Modele postaci: Robert Kudera, Mariusz Samson, Szymon Kaszuba, Artur Owśnicki, Tomasz Wróbel, Klaudiusz Wesołowski

Tekstury: Maciej Bugajski, Tomasz Zaborek

Rigi: Mateusz Kruczała, Łukasz Salabura, Maciej Wojtyna, Michał Gamrat

Animacja: Oleh Ridzel, Juan Diego Liza

Prowadzenie zespołu oświetlenia i renderingu: Michał Gryn, Tomasz Sawiński

Oświetlenie i rendering: Robert Kudera, Hubert Zegardło, Krzysztof Olszewski, Arkadiusz Piwiec, Krzysztof Dębski, Michał Witek

Kompozycja: Dennis Nikolayenia

Kompozycja - wsparcie: Dawid Kopestyński

Kolor korekcja: Piotr Sasim

DI: Piotr Dutkiewicz

Obsada / głosy: Paweł Ciołkosz, Agnieszka Mrozińska

Postprodukcja dźwięku / sfx: Michał "Jurgen" Jaroszewicz, Michał "Mały" Perkowski

Podziękowania: Rafał Kidziński, Grzegorz Kukuś, Rafał Kosik, Tomek Bagiński

Edukacyjne animacje 3D

Reżyser: Eshter Lengyel

Scenariusz: Jacek Rembiś

Muzyka: Radzimir Łabuś

CG supervisor: Tomasz Sawiński

Storyboard: Oleh Ridzel

Storyboard wsparcie: Maja Bulwarska-Komar

Animacja: Maciej Pietras, Błażej Andrzejewski

Oświetlenie i rendering: Michał Gryn, Arkadiusz Piwiec, Krzysztof Olszewski, Michał Witek

Kompozycja: Dennis Nikolayenia

Obsada / głosy: Paweł Ciołkosz, Agnieszka Mrozińska

Postprodukcja dźwięku (Juice) / produkcja: Katarzyna Kowalczyk, Maia Sobczak

Postprodukcja dźwięku (Juice) / sfx: Michał "Jurgen" Jaroszewicz, Michał "Mały" Perkowski

User interface

Creative director (Futu): Wojciech Ponikowski

Producent: Agnieszka Piechnik

Kierownik produkcji (Futu): Marika Krystman

User interface & icons: Adam Banaszek

Layout design: Michał Porwol

Typografia

Typografia: Jan Estrada Osmycki

Zdjęcia

Producent: Agnieszka Piechnik

Kierownik produkcji: Michał Zieliński

Fotograf: Michał Zieliński, Robert Mosoń, Damian Bednarz, Radosław Kaźmierczak, Hubert Gajda, Łukasz Łukasik, Łukasz Sokołowski, Cezary Korkosz, Michał Skałba, Marek Kosiński, Tomasz Wilk, Szymon Tarociński, Mirosław Wantoch-Rekowski, Bogumiła Łuszczek-Siuda, Kamil Molendys, Arkadiusz Ziółek

Asystent produkcji: Karolina Jankiewicz, Sylwia Bujno

Podziękowania: Elżbieta Guzik, Helena Krysa, Iwona Matkowska, Adrian Furman

Filmy edukacyjne

Scenariusz i reżyseria: Magdalena Kikowska-Czepiec, Magdalena Karst-Adamczyk, Milena Ratajczak

Reżyseria i wykonanie 2D: Karolina Panasiuk

Scenariusz: Jan Pomierny, Marcin Sadowski, Agnieszka Piechnik

Producent: Agnieszka Piechnik

Kierownik produkcji: Magdalena Kikowska-Czepiec, Magdalena Karst-Adamczyk, Milena Ratajczak

Zdjęcia: Marcin Szarłacki, Szymon Szulc, Łukasz Balcerzak

Montaż: Marcin Szarłacki, Szymon Szulc, Paweł Żydowicz

Montaż wsparcie: Adam Kałuski

Motion design: Karolina Panasiuk

Muzyka: Radzimir Łabuś

Lektor: Michał "Jurgen" Jaroszewicz, Agnieszka Mrozińska

Efekty dźwiękowe: Bartosz Jaworski

Postprodukcja dźwięku (Juice) / produkcja: Katarzyna Kowalczyk, Maia Sobczak

Postprodukcja dźwięku (Juice) / sfx: Michał "Jurgen" Jaroszewicz, Michał "Mały" Perkowski

Podziękowania: Paweł Zieliński, Karol Szmit

Nagrania dźwiękowe

Producent: Anna Skorupska, Agnieszka Piechnik

Kierownik produkcji: Maia Sobczak, Katarzyna Kowalczyk, Sylwia Bujno

Lektor: Paweł Ciołkosz, Agnieszka Mrozińska-Jaszczuk

Postprodukcja dźwięku (Juice) / sfx: Michał "Jurgen" Jaroszewicz, Michał "Mały" Perkowski

Podziękowania: Jakub Pietrzak

Pozostały zespół

Wsparcie prawne: Aleksander Przywara

IT: Tomasz Kruszona, Piotr Getka, Łukasz Olewniczak, Jakub Dąbrowski, Tomasz Zając

Wsparcie techniczne: Adam Kałuski, Maciej Żak, Maciej Niemirski, Piotr Janisiewicz, Michał Własiuk

Księgowość: Anna Zegarłowicz, Joanna Pągowska, Małgorzata Słomka, Aleksandra Zegarłowicz, Katarzyna Bujno

Juice.

Nagrania dźwiękowe

Kierownik produkcji: Maia Sobczak

Lektor: Paweł Ciołkosz, Agnieszka Mrozińska-Jaszczuk, Rafał Mohr

Realizacja: Bartek Baranowski

Kompozytor: Jacek Opiełka

Media Format Sp. z o.o.

Filmy edukacyjne

Producent: Anna Żamojda-Rak

Kierownik produkcji: Małgorzata Barcz-Wadas, Adrian Skwiercz

Asystent produkcji: Kasper Jabłoński

Reżyser: Anna Żamojda-Rak, Kasper Jabłoński

Scenariusz: Anna Żamojda-Rak, Paweł Sawicki

Zdjęcia: Maciej Szczerbicki, Jakub Kowalczyk, Michał Gruszczyński, Mariusz Orzechowski, Jakub Sobótka

Realizacja dźwięku: Michał Potocki, Marcin Kotwa, Jerzy Potocki, Krzysztof Baradziej, Michał Burbicki

Współpraca scenograficzna: Katarzyna Barcz

Oprawa graficzna: Rafał Szymański, Anna Witwicka

Montaż: Anna Żamojda-Rak, Paweł Hejbudzki, Jacek Rządca

Podstawa programowa

Pobierz plik podstawy programowej

Aplikacja offline

Pobierz aplikację w wersji offline

Aplikacja off‑line dla e‑podręczników do edukacji wczesnoszkolnej została stworzona z myślą o użytkownikach, którzy mają ograniczony dostęp do Internetu.

Aplikację można pobrać i zainstalować na komputerze działającym pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows w wersji 7 lub nowszej.

Po instalacji aplikacji należy dodać wybrane e‑podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej. W tym celu należy:

  • zapisać plik z wybranym e‑podręcznikiem na dysku komputera,
  • uruchomić aplikację,
  • wybrać z dolnego menu opcję Dodaj, a następnie wskazać lokalizację pliku z e‑podręcznikiem.

Powyższą operację wykonujemy dla wszystkich e‑podręczników, z których chcemy skorzystać w trybie off‑line.

Ze względu na duże rozmiary nie zaleca się pobierania kilku e‑podręczników jednocześnie.