1.3.4. Zaawansowana obróbka grafiki cyfrowej z wykorzystaniem warstw

W podręczniku dla klasy VI przedstawiono istotę projektowania grafiki rastrowej z wykorzystaniem warstw. W gimnazjum poznasz kolejne, bardziej zaawansowane techniki ich wykorzystania. Proponujemy ci wykonanie kilku przykładów, polegających na stworzeniu własnych fotomontaży. Czy wiesz, że możliwość tworzenia i modyfikacji obrazu na warstwach jest charakterystyczna dla wielu programów graficznych. Proponowane przykłady możesz wykonać w dowolnym programie. Podręcznik zaprezentuje ci ich wykonanie w programie GIMP.
Edytory grafiki umożliwiają tworzenie fotomontaży.
Przyjrzyj się kilku pomysłom

Fotomontaż różnych fragmentów fotografii

Zadanie 1.3.4.1.

Wykonaj fotomontaż złożony z fragmentów kilku fotografii. Samodzielnie dobierz własne zdjęcia. Podręcznik proponuje ci wykonanie fotomontażu złożonego z widoku gór, zdjęcia konia islandzkiego i powielonego kilkakrotnie zdjęcia ptaka. Jeśli chcesz wykonać podobny fotomontaż, pobierz zdjęcia.
Efekt nałożenia tych zdjęć może być następujący.
Wiedząc, że fragmenty poszczególnych zdjęć muszą być na osobnych warstwach, spróbuj wykonać ten fotomontaż samodzielnie. Jeśli masz wątpliwości lub problemy z wykonaniem zadania, możesz skorzystać z dodatkowych informacji.
W celu wykonania fotomontażu:
 1. 1.
  Otwórz pliki przedstawiające góry, konia i ptaka.
 2. 2.
  Zaznacz konia, skopiuj go do schowka i wklej do pliku prezentującego góry. Obraz konia zostanie wklejony na nową warstwę.
 3. 3.
  Za pomocą gumki usuń niepotrzebne tło wklejone wraz z obrazem konia. Najpierw użyj twardej gumki o dużej średnicy, by usunąć duże obszary tła, na którym znajduje się zdjęcie konia. Zmień parametry gumki, to znaczy zmniejsz jej średnicę i twardość, gdy będziesz usuwać tło tuż przy obrazie konia. Warto powiększyć obraz w momencie usuwania tła w miejscu, gdy scala się ono z obrazem konia, np. z jego grzywą.
 4. 4.
  Przesuń konia według własnego uznania do wybranego przez ciebie fragmentu zdjęcia gór. Zwróć uwagę, że koń nie ma części nóg, gdyż były one zakryte trawą. Z tego powodu należy umieścić konia w takim miejscu, aby wydawało się, że kopyta konia są pod skałami i kamieniami.
 5. 5.
  Analogicznie skopiuj i wklej kilkakrotnie obraz ptaka. Możesz skorzystać z funkcji skalowania, aby zmodyfikować wygląd każdego wklejonego ptaka.
 6. 6.
  Połącz warstwy.
 7. 7.
  Gotowy fotomontaż zapisz w wybranej lokalizacji.
Zobacz film przedstawiający, w jaki sposób powstaje fotomontaż.
Gdy wybieramy obiekt do fotografowania, nie mieści się on często w kadrze. Tylko niektóre aparaty fotograficzne posiadają funkcję wykonywania panoramy, lecz jakość takiego zdjęcia nie zawsze jest najlepsza. Kolejny przykład dotyczy właśnie złożenia takiej panoramy z kilku zdjęć, które przedstawiają wybrany obiekt w częściach.

Zadanie 1.3.4.2.

Czy masz w swoich zasobach fotograficznych zdjęcia, które po złożeniu utworzą panoramę wybranego miejsca. Jeśli zainteresował cię największy w świecie kamień ULURU, magiczne miejsce Aborygenów, pobierz zdjęcia jego fragmentów. Wykorzystując możliwości grafiki wielowarstwowej, połącz te zdjęcia, tworząc panoramę przedstawiającą tę unikatową górę. Spróbuj wykonać samodzielnie to zadanie. Jeśli napotkasz jakieś problemy, możesz skorzystać z dodatkowych informacji.
Czy wiesz, na co należy zwrócić uwagę, łącząc te fragmenty? Pamiętaj, że każdy z nich powinien być umieszczony na innej warstwie.
Popatrz, jak powinien wyglądać efekt twojej pracy.
Podczas wykonywania tego zadania zwróć uwagę na następujące operacje:
 1. 1.
  Każdy z plików otwórz w programie graficznym. Sprawdź szerokości poszczególnych fotografii.
 2. 2.
  Utwórz nowy plik o szerokości równej co najmniej wielokrotności szerokości wszystkich otwartych zdjęć.
 3. 3.
  Skopiuj zdjęcia do nowego pliku, pamiętając, aby każde z nich było w oddzielnej warstwie.
 4. 4.
  Przesuń zdjęcia w poszczególnych warstwach, aby tworzyły one obraz całej góry.
 5. 5.
  Skoryguj perspektywę zdjęć, aby kolejne zdjęcia tworzyły ciągły obraz (zwróć uwagę, aby między zdjęciami nie było niepotrzebnych przesunięć).
 6. 6.
  Skoryguj oświetlenie i nasycenie kolorów w poszczególnych warstwach, aby tworzyły one jednolity obraz (zwróć uwagę, aby między poszczególnymi zdjęciami nie było widać różnic kolorystycznych). Wykorzystaj do wykonania tych operacji, między innymi, polecenia: Balans kolorów, Barwa i nasycenie, Jasność i kontrast.
 7. 7.
  W wybrany przez siebie sposób, scal warstwy.
 8. 8.
  Wykadruj zdjęcie, eliminując puste przestrzenie powstałe w wyniku zmiany perspektywy. (wykorzystaj w tym celu narzędzie Kadrowanie).
 9. 9.
  Zapisz zdjęcie w wybranej lokalizacji.

Zadanie 1.3.4.3.

Wybierz spośród prezentowanych miejsc to, które ci się najbardziej podoba. Wstaw swoje zdjęcie na tle wybranego obiektu.
Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj funkcje tworzenia grafiki wielowarstwowej.
Podczas wykonywania tego zadania wykonaj podane poniżej operacje.
 1. 1.
  Otwórz w programie wybrane zdjęcie z tłem.
 2. 2.
  Otwórz swoje zdjęcie.
 3. 3.
  Zaznacz dowolną techniką swoją postać na zdjęciu.
 4. 4.
  Skopiuj do schowka zaznaczony fragment zdjęcia i wklej go do pliku z wybranym tłem. Po wklejeniu obrazu zadeklaruj wstawienie obrazu do nowej warstwy.
 5. 5.
  Usuń niepotrzebne elementy wklejonego zdjęcia.
 6. 6.
  Przesuń swoje zdjęcie w odpowiednie miejsce.
 7. 7.
  Zastosuj odpowiedni filtr do skorygowania oświetlenia i dodania cienia prezentowanej postaci.
 8. 8.
  Połącz w znany ci sposób warstwy.
 9. 9.
  Zapisz plik w wybranej lokalizacji.

Zadanie 1.3.4.4.

Wykonaj kompozycję przedstawiającą hodowlę biedronek. Jeśli nie posiadasz własnych fotografii, pobierz zestaw zdjęć biedronek z podręcznika.
Przygotowując rozwiązanie, wykorzystaj warstwy.
Aby wykonać projekt kolażu zdjęć przedstawiających biedronki, postępuj według poniższej instrukcji.
 1. 1.
  Otwórz pierwsze zdjęcie wybranej biedronki i zapisz je pod nazwą „hodowla biedronek”.
 2. 2.
  Otwórz kolejne zdjęcie biedronki w nowym pliku.
 3. 3.
  Zaznacz i skopiuj fragment zdjęcia (z pkt. 2) przedstawiający biedronkę.
 4. 4.
  Wklej skopiowany fragment do nowej warstwy pliku „hodowla biedronek”.
 5. 5.
  Powtórz co najmniej 3 razy czynności od 2 do 4 punktu, wykorzystując kolejne zdjęcia biedronek.
 6. 6.
  Każdą z warstw zmodyfikuj, przesuwając biedronki w wybrane miejsce.
 7. 7.
  Miękką gumką wymaż krawędzie zdjęć biedronek na poszczególnych warstwach, aby zapewnić łagodne przejścia pomiędzy fragmentami zdjęć na poszczególnych warstwach.
 8. 8.
  Jeśli podoba ci się efekt swojej pracy, scal warstwy i zapisz plik.
 9. 9.
  Jeśli uważasz, że wykonany kolaż nie odpowiada twoim wyobrażeniom, powtórz czynności związane z przesuwaniem biedronek na warstwach i wygładzaniem krawędzi fragmentów zdjęć za pomocą miękkiej gumki.

Zadanie 1.3.4.5.

Zaprojektuj wygląd pulpitu swojego monitora komputera. Może to być kompozycja kwiatowa wykonana z wykorzystaniem zdjęć kwiatów z wcześniejszego zadania.
Podczas wykonywania tego zadania zwróć uwagę na podane operacje.
 1. 1.
  Utwórz nowy plik graficzny o szerokości i wysokości równej liczbie pikseli odpowiadającej rozdzielczości twojego monitora. Czy pamiętasz, w jaki sposób sprawdzić tę rozdzielczość?
 2. 2.
  Podobnie jak w poprzednim przykładzie, skopiuj wszystkie kwiaty do tego pliku.
 3. 3.
  Przesuń kwiaty według własnego uznania.
 4. 4.
  Zaprojektuj przejścia między zdjęciami, aby tworzyły jednolity obraz. Do tego celu możesz wykorzystać miękką gumkę (o rozmytych krawędziach).

Zadanie 1.3.4.6.

Utwórz fotomontaż polegający na wstawieniu obrazu starej skandynawskiej chaty do panoramy przedstawiającej centrum małego miasteczka. Aby wykonać zadanie, pobierz załączone zdjęcia.
Zwróć uwagę na oświetlenie chaty. Należy je zmodyfikować, ponieważ chata znajdować się będzie w zacienionym miejscu.

Zadanie 1.3.4.7.

Utwórz panoramę Alp. Czy posiadasz swoje zdjęcia, które możesz wykorzystać do tego zadania? Jeśli nie, to pobierz 5 załączonych fotografii:

Zapamiętaj

Edycja grafiki w warstwach umożliwia wykonywanie kompozycji złożonych z wielu nakładających się elementów graficznych. Można w ten sposób łączyć ze sobą fragmenty różnych zdjęć, tworząc kolaże i fotomontaże.