Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Ten materiał nie może być udostępniony

Przyjemnie jest mieć własne zwierzę – wiernego towarzysza, który swoim zachowaniem poprawia nam humor. Wielu z nas ma w domu psa, kota, papużkę czy chomika. Ale czy wiesz, że istnieją pasjonaci hodujący skorpiony, pająki i żaby?

Już wiesz
  • że zwierzęta są czasem trzymane w domach dla przyjemności;

  • że w sklepach zoologicznych można zobaczyć wiele różnych zwierząt;

  • że w innych krajach występują zwierzęta, jakich nie ma w Polsce.

Nauczysz się
  • wymieniać pospolite zwierzęta trzymane w domach przez człowieka;

  • omawiać zasady opieki nad zwierzętami domowymi;

  • uzasadniać stwierdzenie, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z obowiązkami;

  • podawać korzyści płynące z hodowli zwierząt i opieki nad nimi.

iQA6ivNpJL_d5e168

1. Jakie zwierzęta trzymamy w domach?

Posiadanie zwierzęcia domowegozwierzę domowezwierzęcia domowego to ogromna przyjemność, ale też duża odpowiedzialność. Najczęściej trzymamy więc w domach te zwierzęta, których hodowla nie stawia przed nami zbyt skomplikowanych zadań. Niektórzy decydują się na zwierzę trudniejsze w utrzymaniu. Dlatego w naszych domach można znaleźć coraz więcej gatunków zwierząt – również tych egzotycznych i w Polsce niespotykanych w naturze. Niegdyś trzymano w domach głównie psy, gryzoniegryzoniegryzonie i króliki, zaś dzisiaj dużą popularnością cieszą się fretki, szynszyle czy jeże. Są one równie interesujące, jednak nieco bardziej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie.

Ciekawostka

Pospolicie hodowany w domach chomik syryjski uznany został kiedyś za gatunek wymarły. Dopiero w 1930 roku odnaleziono samicę z 12 młodymi. Przeżyły tylko 3 osobniki, które udało się oswoić i rozmnożyć. Od tej trójki wywodzą się wszystkie obecnie hodowane w domach chomiki syryjskie na świecie.

R9oF3Wv7bzWg11
Chomik syryjski to łagodne zwierzę, które nie sprawia problemów w hodowli. Zupełnie inaczej zachowuje się żyjący dziko w Polsce chomik europejski: jest bardzo agresywny i nie daje się oswoić
Ważne!

Niektórzy ludzie decydują się na trzymanie w domach pająków ptaszników lub węży. Osoby te muszą się najpierw upewnić, że posiadanie takich zwierząt nie jest w Polsce zabronione. Nie wolno kupować zwierząt z nielegalnych i niepewnych źródeł. Trzeba też się dowiedzieć, czy zwierzę nie jest niebezpieczne i jak należy się nim opiekować, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do życia.

Polecenie 1

Jeśli masz w domu zwierzę, opisz, na czym polega opieka nad nim oraz co sprawia ci największą przyjemność w obcowaniu z nim. Wymień ograniczenia, jakie niesie ze sobą odpowiedzialność za zwierzę (np. konieczność zapewnienia opieki podczas wycieczek).

Przykład 1

Euzebiusz ma szczura. Musi codziennie go karmić, sprzątać jego klatkę i bawić się z nim. Szczur jest bardzo inteligentny, umie robić różne sztuczki. Niestety, jest tak bardzo przywiązany do ludzi, że kiedy Euzebiusza nie ma długo w domu, przestaje jeść. Euzebiusz nie może wyjechać nigdzie bez swojego ulubieńca. Jego rodzice, planując wycieczkę, muszą znaleźć taki hotel, który zgodzi się na wprowadzenie zwierzęcia.

iQA6ivNpJL_d5e225

2. Jak opiekować się zwierzętami?

Gdy posiadamy zwierzę domowe, musimy pamiętać, że jest ono od nas całkowicie zależne. Zabierając je do naszego domu, przejmujemy pełną odpowiedzialność za jego zdrowie i dobre samopoczucie. Pamiętaj, że każde zwierzę powinno mieć stały dostęp do świeżej wody, podawany pokarm powinien być dobrej jakości, a pomieszczenie lub klatka, w której mieszka, odpowiednio duże i czyste. W razie choroby zwierzę będzie potrzebowało specjalistycznego leczenia. Pamiętaj też, że opieka nad zwierzęciem trwa przez dłuższy czas; na przykład koty żyją kilkanaście lat. Musisz mieć świadomość, że zwierzę nie jest zabawką, lecz towarzyszem na całe jego życie. Po latach nadal będzie potrzebować twojej opieki i towarzystwa.

W wypadku zwierząt egzotycznych pochodzących z ciepłych krajów bardzo ważne jest zapewnienie im wystarczająco wysokiej temperatury, wilgotności powietrza i oświetlenia. Rozważając zakup takiego zwierzęcia, musimy być pewni, że uda nam się stworzyć odpowiednie dla niego warunki. Jeśli nie, nie powinniśmy decydować się na trzymanie w domu egzotycznych zwierząt.

Ważne!

Pamiętaj, że źle traktowane zwierzę może być odebrane właścicielowi, a on sam – skazany na karę pozbawienia wolności.

iQA6ivNpJL_d5e265

3. Zwierzęta gospodarskie

Trzymanie zwierząt dla przyjemności jest formą hobby, jednak niektóre zwierzęta, zwane gospodarskimizwierzę gospodarskiegospodarskimi, człowiek oswoił dla własnych korzyści. Wszystkie zwierzęta, które dzisiaj hodujemy, były dawniej dzikie. Wiele tysięcy lat temu ludzie zaczęli je łapać i rozmnażać w niewoli, co było początkiem ich udomowieniaudomowienieudomowienia. Dzisiaj są one ważnym elementem gospodarki.

iQA6ivNpJL_d5e302

Podsumowanie

  • Hodowla zwierząt uczy odpowiedzialności.

  • Najczęściej hodowane przez człowieka zwierzęta domowe to: koty, psy, króliki, gryzonie (myszy, szczury, chomiki, koszatniczki), fretki, ryby, ptaki (papugi, kanarki) oraz gady (węże, żółwie, jaszczurki).

  • Zapewnienie zwierzęciu dobrej opieki jest najważniejszym zadaniem jego właściciela.

  • Udomowienie zwierząt obecnie służących jako gospodarcze przyczyniło się do rozwoju cywilizacji.

Praca domowa
Polecenie 2.1

Odpowiedz, czego może nauczyć nas opieka nad zwierzętami.

Polecenie 2.2

Zastanów się, czy dzisiaj można się obejść bez udomowionych zwierząt. Weź pod uwagę zarówno nasze nawyki żywieniowe, jak i materiały, z których wykonujemy ubrania.

iQA6ivNpJL_d5e377

Słowniczek

gryzonie
gryzonie

niewielkie ssaki charakteryzujące się rosnącymi przez całe życie siekaczami, które muszą ścierać, gryząc pokarm i na przykład gałęzie; do gryzoni należą m.in. szczury, myszy, chomiki, bobry i wiewiórki

udomowienie
udomowienie

proces przekształcenia zwierząt dzikich w oswojone oraz takie kształtowanie ich cech, aby zwierzęta te stały się bardziej przydatne człowiekowi

zwierzę domowe
zwierzę domowe

zwierzę trzymane w domu dla przyjemności, a nie dla korzyści (np. pozyskania z niego futra lub mleka)

zwierzę gospodarskie
zwierzę gospodarskie

zwierzę udomowione dla pozyskania mięsa, futra, skór, mleka itp.

iQA6ivNpJL_d5e465

Zadania

Ćwiczenie 1
RE6FKW8PGBB8T1
zadanie interaktywne
Źródło: Barbara Szydzik <Barbara.szydzik@up.wroc.pl>, licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 2
R1OEmYL4Bo9zA1
zadanie interaktywne
Źródło: Barbara Szydzik <Barbara.szydzik@up.wroc.pl>, licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 3
RO2A3ysBYVAmN1
zadanie interaktywne
Źródło: Barbara Szydzik <Barbara.szydzik@up.wroc.pl>, licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 4
R10RuCN4o8LXh1
zadanie interaktywne
Źródło: Barbara Szydzik <Barbara.szydzik@up.wroc.pl>, licencja: CC BY 3.0.