22 Cze

woj. opolskie

Województwo opolskie jest najmniejszym województwem naszego kraju. Zajmuje obszar 9412 km2, dla porównania – największym województwem jest mazowieckie, które zajmuje obszar 35558 km2 (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iT004dCnAD…).


Czy wiesz, że na terenie obecnego województwa opolskiego żyły w okresie triasu olbrzymie cyklotozaury. To prehistoryczne płazy tarczogłowe. Zrekonstruowany okaz możesz zobaczyć na stronie http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iZhEcJ7njX…. W Krasiejowie, w Parku Nauki i Rozrywki można cofnąć się do czasów, w których Ziemię zamieszkiwały dinozaury. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę http://www.epodreczniki.pl/reader/w/217952/v/1/aggregate…. Uważaj na biegnącego tyranozaura czy galimima! Nie schodź z wyznaczonej trasy, idź tylko po śladach…


Przenieśmy się do współczesności W dorzeczu rzeki Stobrawy położony jest Stobrawski Park Krajobrazowy http://www.stobrawski.strefa.pl/. Jest jednym z trzech parków krajobrazowych wchodzących w skład Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych (http://www.zopk.pl/pl). Obejmuje on ponadto Park Krajobrazowy Góra Św. Anny oraz Park Krajobrazowy Góry Opawskie. Poznaj główne szczyty polskich Sudetów http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/izX4sjUSAA…. W Górach Opawskich to Biskupia Kopa.


Dzięki wirtualnej wycieczce możesz zwiedzić Górę Św. Anny http://www.epodreczniki.pl/reader/w/217587/v/1/aggregate…. Wzniesienie ma 400m n.p.m. Rezerwat Góra Św. Anny to kulminacja wapienno-bazaltowego masywu Chełm. Przyjrzyj się skałom wapiennym z bliska.


Poznaj inne atrakcje województwa opolskiego.


Zwiedź zamek w Brzegu http://opolskie.pl/brzeg_prezentacja/start_brzeg.html. To siedziba Piastów śląskich. Budowlę poddano przebudowie, by uzyskać renesansowy styl. Podobnej przemianie poddano inne ówczesne siedziby lokalnych władców m.in. zamek w Oleśnicy, Legnicy, Wojnowicach (http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j0000008STB2v32…).


Dowiedz się, czego dotyczyła rewolucja społeczna i gospodarcza na ziemiach Piastów w XIII wieku http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j0000008J4B1v36…. O problemach wewnętrznych w polskim państwie średniowiecznym dowiesz się z filmu http://www.epodreczniki.pl/…/student-canon/m/j0000008J3B1v36.


Na koniec wysłuchaj hejnału Kędzierzyna-Koźla http://www.kedzierzynkozle.pl/…/default/files/hejnal-k-k.mp3. Ciekawe, czy wiesz, dlaczego w herbie miasta widnieją trzy koźle głowy? Odczytaj legendę o tym mieście na stronie http://www.kedzierzynkozle.pl/strona/kozielska-legenda.


Zwiedzaj z nami województwo opolskie!