20 Gru

Zima

22 grudnia rozpoczyna się z chwilą  przesilenia zimowego pora roku, którą uwielbiają miłośnicy białego puchu, czyli zima  Na półkuli północnej to chwila, gdy biegun północny jest najbardziej oddalony od Słońca,  a biegun południowy znajduje się najbliżej. Słońce w tym dniu góruje nad zwrotnikiem Koziorożca.  

 

Występowanie czterech pór roku w naszym klimacie ma związek z sezonową zmiennością temperatury, co ma wpływ na przyrodę. Pory roku mogą być tu rozumiane jako okresy klimatyczne związane ze zmieniającą się wysokością Słońca nad horyzontem. Możemy wówczas zaobserwować termiczne pory roku.  

 

Zmienność pór roku i zróżnicowanie stref klimatycznych na Ziemi związane jest z obiegowym ruchem Ziemi wokół Słońca i nachyleniem jej osi w stosunku do płaszczyzny orbity o kąt 66°33'. Obejrzyj film ilustrujący ruch obrotowy Ziemi.

 

Poznaj jesienno-zimowe ciekawostki na temat  życia roślin i zwierząt.

 

Obejrzyj film przedstawiający sposoby, które wykorzystują zwierzęta, aby przetrwać zimę. Czy wiesz, że niektóre z nich zapadają w hibernację? Zjawisko to polega na spowolnieniu czynności życiowych u zwierząt narażonych na niskie temperatury zimą.  

 

Niektóre ptaki przylatują do Polski zimową porą, np. jemiołuszki i gile, inne zimują w Polsce. Dla krzyżodziobów zima jest okresem rozrodu. Dzięki dostępności nasion szyszek sosen, świerków i modrzewi (zawierają one dużo składników odżywczych) ptaki te, nawet w mroźne dni z łatwością mogą wykarmić swoje pisklęta.

 

Na zakończenie zastanów się, dlaczego latem nie pada śnieg? Przyjrzyj się uważnie opadom i osadom atmosferycznym. Czy wszystkie rozpoznajesz? Dzięki filmowi z e-podręcznika do przyrody możesz obejrzeć z bliska płatki śniegu. To sześcioramienne gwiazdki o najróżniejszych kształtach.

 

Zapraszamy do poszukiwań oznak zimy w przyrodzie!