17 Cze

woj. zachodniopomorskie

Województwo zachodniopomorskie to województwo graniczne naszego kraju z interesującą linią brzegową. Nad otwarte morze przyjeżdża co roku wielu turystów. Województwo stanowi część Pojezierza Pomorskiego.


Szczecin jest stolicą województwa i mimo że leży ok. 65 km od morza, jest dużym portem morskim. To dzięki pogłębieniu toru wodnego na Zalewie Szczecińskim oraz wykopaniu Kanału Piastowskiego na wyspie Uznam. (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/ijMoy6eZ7o…) Szczecin wraz ze Świnoujściem tworzy zespół portowy.


Świnoujście to miasto położone na wyspach. O Świnoujściu mówi się Kraina 44 wysp. Uznam, Wolin, Karsibór to wyspy zamieszkałe. Co ciekawe, przez wyspę Uznam przebiega granica państwa polskiego.


Województwo zachodniopomorskie to nie tylko zespół portów. Ciekawostką jest wyspa Wolin, której część od 1960 roku stanowi Woliński Park Narodowy. Jeśli chcesz posłuchać szumu fal i mew, wejdź na stronę: http://www.epodreczniki.pl/reader/w/209506/v/1/aggregate….


Wyspa Wolin posiada jedno z piękniejszych wybrzeży klifowych, z aktywnymi klifami. Pod wpływem silnych fal morskich dochodzi do cofania się brzegu. Obejrzyj ilustrację przedstawiającą ten mechanizm na stronie: http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/ipttsypcCF…. Pamiętaj, że klif może być niestabilny.


Kolejnym interesującym miejscem województwa zachodniopomorskiego są „wędrujące wydmy” w Słowińskim Parku Narodowym na Pobrzeżu Koszalińskim (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iiHUcX9GsB…). Wiatr przesypuje wyschnięty piasek i mamy wówczas do czynienia z wydmą ruchomą. Obejrzyj animację przedstawiającą ten proces http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/ivbdrmRaEe….


A teraz udaj się do Słowińskiego Parku Narodowego i napawaj się widokiem nadmorskiej przyrody http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/ijMoy6eZ7o….


Czy wiesz, że Jezioro Łebsko było niegdyś zatoką morską? W wyniku działania prądów morskich powstała mierzeja, która odcięła zatokę od morza. Kolejne etapy powstawania jeziora zostały przedstawione na stronie http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/ipttsypcCF….


Natomiast Jezioro Drawsko jest drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/i2Icaj4iY1…). Ma 79,7 m głębokości, a najgłębsze jezioro to jezioro Hańcza o 108,5 m głębokości.


Województwo zachodniopomorskie oferuje wiele przyrodniczych atrakcji. Życzymy wielu wrażeń!