08 Cze

woj. śląskie

Rozpocznijmy naszą podróż przez województwo śląskie od prześledzenia biegu rzeki Wisły.

Na początek przeczytaj Wiersz pt. Wisła
http://www.epodreczniki.pl/…/KL3_ORE_V7_WIOSNA_3_3_22_102_p2.

Historię powstania Wisły można uporządkować w ćwiczeniu interaktywnym na stronie
http://www.epodreczniki.pl/…/KL2_ORE_V7_JESIEN_2_1_10_045_p2.
Wisła rozpoczyna swój bieg na zachodnim stoku Baraniej Góry, co zostało zilustrowane w e-podręczniku do geografii dla klasy 2 gimnazjum (https://www.epodreczniki.pl/…/29/t/student-ca…/m/iI6Ugww7yE…). Co ciekawe, Wisła powstała z dwóch rzek źródłowych: Białej i Czarnej Wisełki. Połączone przepływają one przez miasto o tej samej nazwie co rzeka – Wisła. W tej miejscowości można podziwiać wysoki 8-metrowy wodospad wybudowany na potoku Wisełka w latach 50. XX wieku (http://www.wisla.pl/turysta/attractions/120).
Ciekawe czy wiesz, ile czasu potrzebowałaby drobina wody w Wiśle, by przepłynąć od źródła do ujścia rzeki? Odpowiedź znajdziesz w e-podręczniku Przyroda do klasy 5:
https://www.epodreczniki.pl/…/33/t/student-ca…/m/iVALuQRU5Y….

Województwo śląskie charakteryzuje najwyższe w Polce zagęszczenie mieszkańców na km 2 (https://www.epodreczniki.pl/…/29/t/student-ca…/m/iYmdtr5xY6…). Jakie jeszcze ciekawostki kryje w sobie ten rejon naszego kraju? Dowiesz się w dalszej części przygotowanego przez nas materiału.

W e-podręczniku do Przyrody dla klasy 5 możemy natrafić na kolejną ciekawostkę związaną z atrakcjami województwa śląskiego.
http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iK6Hmipdkn…

Przyjrzyjmy się bliżej Tarnowskim Górom i ukrytym pod ziemią, dostępnym dla turystów, korytarzom kopalni srebra. Wspomniana w e-podręczniku Sztolnia Czarnego Pstrąga to podziemna 600-metrowa trasa, która można pokonać na łódkach. To niezapomniane przeżycie! Możesz zwiedzić ją wirtualnie: http://www.kopalniasrebra.pl/sztolnia/wirtualna_sz.htm.
Na stronie miasta Tarnowskie Góry http://www.tarnowskiegory.pl/ w zakładce Informacje turystyczne znajdziemy zaproszenie do dawnych kopalni kruszców srebronośnych oraz krótki filmik Poznaj świat gwarków (http://www.tarnowskiegory.pl/tourinfos,tourinfo,19,Kopalnia…). Kolejną ciekawostkę możemy znaleźć na stronie http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iK6Hmipdkn…. Polska produkuje dziś najwięcej srebra ze wszystkich krajów Europy.

Warto wspomnieć, że także w Zabrzu możemy zwiedzić zabytkową kopalnię Guido i zjechać na poziom 170 i 320 metrów! To Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza do odwiedzenia najstarszych i największych kopalń węglowych na Śląsku: kopalni Guido oraz sztolni Królowa Luiza (http://www.muzeumgornictwa.pl/).

Częstochowa to kolejny przystanek w naszej wędrówce po województwie śląskim.
Oblężenie przez Szwedów klasztoru na Jasnej Górze przedstawiają dzieła, które możesz obejrzeć na stronie:
https://www.epodreczniki.pl/…/student-ca…/m/j0000008SVB2v32…

Warto wspomnieć, że Jasna Góra nie była tylko klasztorem, ale również nowoczesną twierdzą. Obroną klasztoru przez 6 tygodni kierował ojciec Augustyn Kordecki. Ostatecznie Szwedzi twierdzy nie zdobyli. Obecnie Jasna Góra to cel corocznych pielgrzymek. Wierni gromadzą się, by podziwiać Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

W Częstochowie ma swój początek szlak Orlich Gniazd, który wiedzie aż do Krakowa poprzez: Olsztyn k. Częstochowy, Mirów, Bobolice, Morsko, Ogrodzieniec, Pilicę, Smoleń, Bydlin, Rabsztyn, Pieskową Skałę, Ojców, Korzkiew. Jest to malowniczy szlak zamków, w większości zachowanych. To niebywała atrakcja dwu regionów: województwa śląskiego i małopolskiego.