24 Cze

woj. podlaskie

Województwo podlaskie to obszar przygraniczny Polski wschodniej. Stolicą województwa jest Białystok. Inne miasta województwa podlaskiego to między innymi: Suwałki, Augustów i Łomża.


Na terenie województwa mieszkają obok siebie wyznawcy różnych religii i różnych kultur. Obejrzyj jedną z największych i najstarszych synagog w Tykocinie http://www.epodreczniki.pl/reader/w/219981/v/1/aggregate….


Czy wiesz, gdzie jest Polski biegun zimna? W Suwałkach. Suwalszczyzna to bogaty obszar przyrodniczy. Znajduje się tutaj Suwalski Park Krajobrazowy (http://um.suwalki.pl/dla-turysty/suwalski-park-krajobrazowy/). To właśnie tutaj podziwiać możesz najgłębsze jezioro w Polsce – Jezioro Hańcza, którego głębokość wynosi ok. 109 m. Wody jeziora wypełniają rynnę polodowcową. Jest to zatem jezioro rynnowe położone na Pojezierzu Suwalskim będącym częścią Pojezierza Mazurskiego. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iJuvKfUrGE….


Obszar jest znany również z występowania Puszczy Białowieskiej. Centralną jej część zajmuje Białowieski Park Narodowy (http://www.bpn.com.pl/). W puszczy zachowały się lasy pochodzenia naturalnego, fragmenty lasu o charakterze pierwotnym, a w nich żubry. Zobacz występowanie podgatunków żubra http://bpn.com.pl/index.php…. Natomiast największym parkiem narodowym w Polsce jest Biebrzański Park Narodowy (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iSHtWWXTxO…). Rok 2016 jest w Parku Rokiem Mokradeł (http://www.biebrza.org.pl/970,2016-rokiem-mokradel.html). Torfowiska mają ogromne znaczenie, ponieważ zatrzymują wodę i zapobiegają powodziom i suszy. Ponadto oczyszczają wodę. Torfowisko to teren podmokły, porośnięty przez roślinność, która po obumarciu, dzięki trwałemu nawodnieniu, zamienia się w torf (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/icm1Jox6Da…).


Platforma epodreczniki.pl umożliwia Ci przegląd polskich parków narodowych. Udaj się zatem do wybranego parku i podziwiaj jego piękno: http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/i2WY1OmSVt…. Co ciekawe, o ile największym parkiem narodowym jest Biebrzański Park Narodowy, to najmniejszym – Ojcowski. Najstarszym parkiem jest Białowieski Park Narodowy, najmłodszym – Park Narodowy „Ujście Warty” (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iILrNIeeKC…).


Atrakcją Augustowa jest kanał Augustowski http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j0000008TGB2v32…, który powstał w XIX wieku. Obecnie jest to wodna atrakcja turystyczna (http://www.augustow.pl/pl/atrakcje/kajaki). Łączy dorzecza Wisły i Niemna, jest zasilany przez wody Czarnej Hańczy, Rospudy i Jeziora Serwy. Kanał Augustowski stanowi dzisiaj Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego.


Na zakończenie proponujemy zaplanowanie własnej wycieczki. Wydrukuj mapę konturową wybranego województwa i wyznacz swoją trasę http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/i6DYPhSJXF….