13 Cze

woj. pomorskie

Województwo pomorskie to jedno z najczęściej odwiedzanych województw latem. Z poniższego materiału dowiesz się, że słynie ono nie tylko z pięknych nadmorskich plaż.

Na obszarze województwa pomorskiego wyróżniamy Pobrzeże Gdańskie z bogatą infrastrukturą turystyczną (https://www.epodreczniki.pl/…/29/t/student-ca…/m/iiHUcX9GsB…). Szerokie piaszczyste plaże oraz bezpośredni dostęp do morza sprawiają, że co roku kurorty zapełniają się masą turystów. Charakterystyczne dla tego regionu Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot jest połączone siecią komunikacyjną, dzięki której można poruszać się na linii tych trzech miast. W Gdyni możesz korzystać z trolejbusów, którymi można jeździć po mieście. Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej istnieje od 1998 roku (http://www.pktgdynia.pl/).

Gdańsk to miasto-świadek rozpoczęcia II wojny światowej (https://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j00000013SBv46…). 1 września 1939 roku do Zatoki Gdańskiej wpłynął pancernik Schleswig-Holstein i rozpoczął ostrzał Westerplatte. W 2007 roku powstało tu Muzeum II Wojny Światowej (http://www.muzeum1939.pl/).

Gdańsk to miasto interesujące również pod względem architektonicznym. Zaznaczyły się tutaj silne wpływy estetyki regionów północnoniemieckich i niderlandzkich. Szczególne wrażenie robią wspaniałe bramy miejskie oraz wyniosłe, bogato zdobione kamienice. Zapraszamy na spacer:
https://www.epodreczniki.pl/…/student-ca…/m/j0000008STB2v32….

W Sopocie znajduje się najdłuższe drewniane molo w Europie, jego długość wynosi ponad 511 m. Budowla powstała w XIX wieku. (http://visit.sopot.pl/atrakcje.php#molo)

Wykonaj ćwiczenie interaktywne i obejrzyj fragment sopockiego molo:
https://www.epodreczniki.pl/…/m/KL1_ORE_V7_ZIMA_1_2_18_97_p…

Czy wiesz, że Gdynia w 20-leciu międzywojennym, po uzyskaniu praw miejskich stała się dużym portem handlowym? W tym roku mija 90 lat od tego wydarzenia (http://www.gdynia.pl/ ). W latach 30 XX wieku Gdynia była największym portem polskim Morza Bałtyckiego.
(http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/ieuAT9rdXN…). Obecnie miasto stanowi zespół portowy razem z Gdańskiem. W Gdyni można podziwiać nie tylko statki, w tym statek-muzeum Dar Pomorza. Zwierzęta morskie, pochodzące z różnych rejonów świata, zostały zgromadzone w gdyńskim akwarium (http://www.akwarium.gdynia.pl/). Możesz tam zobaczyć niebywałe okazy, w tym: anakondę, kolorowe ukwiały czy murenę czającą się pomiędzy kamieniami. Możesz poczuć się, jak na podwodnej wyprawie.

Na koniec zanurkuj i zwiedzaj wirtualny skansen wraków dostępny na stronie: http://www.wsw.nmm.pl/. To materiał przygotowany przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (http://www.nmm.pl/).

Po tej podwodnej przygodzie odpocznij chwilę w cieniu murów krzyżackiego zamku, jednej z najpotężniejszych budowli ówczesnej Europy (http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j0000008FEB5v32…). Zamek możesz zwiedzić wirtualnie dzięki wycieczce umieszczonej na stronie http://www.epodreczniki.pl/reader/w/219993/v/1/aggregate…. Na terenach przyzamkowych odbywają się Mistrzostwa Świata Sportowych Walk Rycerskich. Podczas imprezy można skosztować różnych specjałów, zaopatrzyć się w skórzaną sakwę, pogłaskać sówkę lub sokoła. To niezapomniane przeżycie! ( http://www.zamek.malbork.pl/index.php?p=wydarzenia&aid=252)

Na zakończenie powróćmy na piaszczyste plaże, tym razem Półwyspu Helskiego. To „początek Polski”. Pamiątkowy głaz z napisem „Hel – początek Polski A/D 2013”, ustawiony przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, można znaleźć na najdalej wysuniętym w morze fragmencie półwyspu. (http://www.kaszubi.pl/aktualnosci/aktualnosc/id/513 ) Wiodą do niego, poprzez malownicze wydmy, długie drewniane pomosty. Z ich poziomu można podziwiać unikatową nadmorską roślinność (http://www.epodreczniki.pl/reader/w/209515/v/1/aggregate…).

Dobrego odpoczynku i do zobaczenia w kolejnych województwach!