20 Cze

woj. mazowieckie

Województwo mazowieckie leży w centralnej Polsce. Stolicą województwa jest Warszawa. To również stolica Polski. Województwo zajmuje obszar Niziny Mazowieckiej. Na rozgrzewkę posłuchaj tekstu o Warszawie http://www.epodreczniki.pl/…/KL3_ORE_V7_JESIEN_3_1_09_044_p…. Obejrzyj zdjęcia charakterystycznych dla stolicy budynków http://www.epodreczniki.pl/…/KL3_ORE_V7_JESIEN_3_1_09_044_p2. A teraz wykonaj ćwiczenie interaktywne http://www.epodreczniki.pl/…/KL3_ORE_V7_JESIEN_3_1_09_044_p3.


Na koniec popatrz na zachód słońca nad warszawską Starówką i przeczytaj wiersz Marka Gaszyńskiego Sen o Warszawie. Utwór jest znany z interpretacji muzycznej Czesława Niemena http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j00000002QB2v27….


Warszawę można zwiedzić, spacerując jej ulicami. Trasa może przebiegać od Belwederu, przez Łazienki Królewskie, Ogród Botaniczny, Alejami Ujazdowskimi do Nowego Światu. Następnie wkraczamy na Krakowskie Przedmieście, gdzie mijamy Państwową Akademię Nauk, Uniwersytet Warszawski, Pałac Prezydencki. Docieramy do Placu Zamkowego na Starym Mieście, gdzie podziwiać możemy kolumnę Zygmunta III Wazy i Zamek Królewski. Z Placu Zamkowego warto przespacerować się malowniczymi uliczkami Starego Miasta, aby dotrzeć do staromiejskiego rynku. Warto przejść nieco dalej, gdzie wznosi się Barbakan i dotrzeć do rynku Nowego Miasta. Na Podzamczu warto zobaczyć taniec fontann. Stamtąd już blisko nad Wisłę – największą polską rzekę. Nadwiślańskimi Bulwarami można spacerować wzdłuż jej brzegu. W ramach projektu Wisła Warszawa http://www.wislawarszawa.pl/ realizowanych jest wiele przedsięwzięć związanych między innymi z rewitalizacją terenów wzdłuż koryta rzeki. Warto zaznaczyć, że tereny zielone wzdłuż Wisły są bogate w okazy fauny i flory.


Warszawa tworzy zespół miejski z innymi miastami. Są to między innymi Legionowo, Otwock, Piaseczno, Wołomin, Pruszków. Przyjrzyj się wielkości zaludnienia miast polskich, a także zespołom miejskim http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iYmdtr5xY6… Przeczytaj, czego poprzez lata doświadczyły miasta, miasteczka i wsie województwa mazowieckiego.


Kampania wrześniowa 1939 dotknęła tereny województwa mazowieckiego. Twierdza Modlin 29 września poddała się. Rozkaz pożegnalny wygłosił generał Juliusz Rommel. Możesz go odsłuchać lub przeczytać na stronie http://www.epodreczniki.pl/…/student-canon/m/j00000013SBv46….


W Sierpcu założono Muzeum Wsi Mazowieckiej http://mwmskansen.pl/. Możesz na miejscu doświadczyć stylu życia mieszkańców Mazowsza


W Czarnolesie możemy odwiedzić Muzeum Jana Kochanowskiego (http://cyfrowyczarnolas.pl/). Jest to oddział Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu (http://www.muzeum.edu.pl/). Jeśli chcesz choć na chwilę przenieść się do Czarnolasu, usłyszeć poezję Jana Kochanowskiego, zajrzyj na stronę http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j000000008B1v79….


Żelazowa Wola to miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Obecnie to oddział Muzeum Chopina w Warszawie. Pomnik Fryderyka Chopina możemy podziwiać w Łazienkach Królewskich w Warszawie http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j0000007YRB2v23….


Odpocząć możesz nad Zalewem Zegrzyńskim, dzięki infrastrukturze turystycznej.


Możesz zwiedzić wirtualnie Kampinoski Park Narodowy na stronie http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iGiSJ0o71A…. To teren porośnięty borem sosnowym na piaszczystych wydmach. Podziwiać tam możesz wiele gatunków roślin i zwierząt. Lasy liściaste rosną tam na terenach bagiennych.


I na koniec ciekawostka! Czy wiesz, że w okolicach Pułtuska spadł deszcz meteorytów? (http://pultusk.pl/historia-zabytki/meteoryt-pultusk/) Ponadto w Pułtusku możesz spacerować po najdłuższym brukowanym rynku w Europie (http://pultusk.pl/historia-zabytki/zabytki/).


Odkrywaj mazowieckie!