30 Gru

Fajerwerki

W Polsce o północy z 31 grudnia na 1 stycznia świętujemy przyjście Nowego Roku. Sprawdź, gdzie i kiedy obchodzi się Nowy Rok na świecie.

 

Czy wiesz, gdzie najwcześniej można świętować przyjście Nowy Roku? Na wyspach Kiribati, leżących na Oceanie Spokojnym, Nowy Rok zaczyna się tam w momencie, gdy w Polsce 31 grudnia jest dopiero godzina 11.00.

 

Prześledź międzynarodową linię zmiany daty. Lecąc samolotem z Azji (półkula wschodnia), np. z Tokio, do Ameryki Północnej (półkula zachodnia), np. do Vancouver, zyskujemy jeden dzień w rachubie czasu. Natomiast przekraczając międzynarodową linię zmiany daty w przeciwną stronę, lecąc z Vancouver (półkula zachodnia) do Tokio (półkula wschodnia), jeden dzień w rachubie czasu tracimy.

 

Na międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie w 1884 roku ustalono, że początkowym południkiem dla obliczeń długości geograficznej i czasu na Ziemi będzie południk 0°, przechodzący przez obserwatorium astronomiczne w Greenwich. Czas słoneczny tego południka nazwano czasem uniwersalnym.

 

Uzgodniono także podział Ziemi na 24 strefy czasowe przyporządkowane wszystkim godzinom w ciągu doby. Każda strefa ma czas odpowiedni dla czasu słonecznego środkowego południka strefy i rozciąga się na 7°30' na wschód i 7°30' na zachód od niego. Środkowymi południkami stref zostały południki 0°, 180° i wszystkie, które są wielokrotnościami 15° na obu półkulach.

 

Polska leży w dwóch strefach czasowych – w strefie czasu środkowoeuropejskiego i wschodnioeuropejskiego. Granica między tymi strefami przebiega wzdłuż południka 22°30'E.

Czas to jedna z podstawowych wielkości fizycznych. Obejrzyj różnego typu urządzenia mierzące czas.

 

Dowiedz się, dzięki filmowi instruktażowemu, jak sprawdzać współrzędne geograficzne?

Na zakończenie przeczytaj fragmenty opowiadania Historia roku autorstwa Hansa Christiana Andersena oraz  noworoczne przysłowia.

 

Do Siego Roku!