21 Lut

alfabet

Został on ustanowiony 19 lat temu przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych języków. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Fundacja Edukacji Polonijnej przygotowała film, który w humorystyczny sposób przypomina o bogactwie polszczyzny. „Autorzy filmiku zwracają uwagę na to, że znajomość języka ojczystego to nie tylko swobodne i poprawne posługiwanie się nim, ale także świadomość zróżnicowania oraz poczucie jedności z dialektami i gwarami występującymi naturalnie w obrębie języka polskiego czy też innymi językami, ściśle związanymi z polską kulturą i historią, jak np. język kaszubski. Nauka języka oraz świadomość występujących w jego obrębie odmian to świetny sposób na zachowanie tożsamości narodowej oraz poczucia wspólnoty z rodakami” – czytamy na stronie Fundacji.

Film „A jak mówi się u ciebie?” Fundacji Edukacji Polonijnej

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego rozpoczyna Miesiąc Języka Ojczystego (MJO), który potrwa do 21 marca. W ramach obchodów święta polszczyzny odbędą się m.in. IV Dyktando Krakowskie, XX Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego, III ogólnopolska konferencjanaukowa „Nasz język ojczysty” i liczne konkursy (na reklamę, komentarze i gadkę).

Szczegółowe informacje o wydarzeniach na stronie MJO

Miesiąc Języka Ojczystego otrzymał patronat honorowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Akcję organizują: Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego i Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia.

W e-podręcznikach znajdują się tematy dotyczące między innymi: terytorialnych odmian języka, stylizacji językowych, obecności wyrazów obcych w języku polskim.