13 Cze

woj. łódzkie

Województwo łódzkie jest położone w centralnej Polsce. Jest to miejsce interesujące pod względem gospodarczym, kulturalnym oraz turystycznym.

Swoją podróż po Łodzi rozpocznij od zapoznania się z legendą powstania miasta http://turystyczna.lodz.pl/page/72,legendy.html.

Łódź była jednym z miast, które doświadczyły silnych zmian w procesie rozwoju przemysłu na ziemiach polskich. Przeczytaj fragment Ziemi obiecanej Władysława Reymonta: http://www.epodreczniki.pl/…/student-canon/m/j0000008NNB6v32.

Łódź była również centrum produkcji tkanin, potężnym centrum włókienniczym. Obecnie istnieje Centralne muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w którym można obejrzeć wystawy stałe, czasowe oraz wziąć udział w wydarzeniach, m.in. Nocy Muzeów czy Międzynarodowym Triennale Tkaniny (http://www.muzeumwlokiennictwa.pl/). Łódź zasłynęła również jako stolica polskiej kinematografii. Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną ukończyli między innymi: Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski. Obecnie mieści się tu Muzeum Kinematografii, Muzeum Bajki Se-ma-for. Studio Se-ma-for otrzymało Oskara dla filmu pt. Tango oraz współprodukowanego filmu pt. Piotruś i wilk.

A teraz sprawdź, które polskie zabytkowe budowle udało Ci się już zobaczyć i znajdź na mapce Księży Młyn w Łodzi: http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j00000082IB4v50….

Czy wiesz, że miastem, które jako pierwsze ucierpiało w momencie wybuchu II wojny światowej jest Wieluń? Niemcy zbombardowali budynki Wielunia, zanim niemiecki okręt wojenny Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte. Zginęło wówczas ponad 2 tysiące mieszkańców Wielunia (http://www.epodreczniki.pl/…/student-canon/m/j00000013SBv46…).

Województwo łódzkie to także teren wydobywania węgla brunatnego. Możesz obejrzeć panoramę kopalni węgla brunatnego Bełchatów i na chwilę stać się operatorem koparki: http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iHpDjXpxgV….

Na koniec udajmy się na wieczorny spacer po Łowiczu http://www.lowiczturystyczny.eu/panoramy/. Na stronie miasta znajdziesz także unikatowe filmy o tym mieście (http://www.lowiczturystyczny.eu/Unikatowe-filmy-o-Lowiczu,1…).