11 Sty

Kalendarz

Na stronach e-podręczników możemy znaleźć informacje dotyczące powstania kalendarza.

 

W 45 roku p.n.e. wprowadzono kalendarz nazywany od imienia cesarza Juliusza Cezara – juliańskim. Główne  założenia tego kalendarza to: ustanowienie dnia 1 stycznia początkiem roku; ustalenie długości miesiąca na 30 lub 31 dni – z wyjątkiem lutego, który liczył ich tylko 28; wprowadzenie co 4 lata roku przestępnego – dłuższego o jeden dzień, czyli o 29 lutego. Założono wówczas, że rok ma 365 dni i 6 godzin. Faktycznie jest jednak krótszy o ok. 11 minut.  Przez setki lat w wyniku tego błędu zwiększała się rozbieżność między czasem rzeczywistym a wynikającym z kalendarza – w 1582 roku osiągnęła ok. 10 dni. Meteorologiczne początki pór roku przestały zgadzać się z kalendarzem.


 

Grzegorz XIII wprowadził kolejną reformę, ustalony wówczas kształt kalendarza obowiązuje do dziś.  Papież ten po pierwsze zadecydował, aby jednorazowo po 4 października nastąpił 15 października – dzięki czemu wyeliminował nadmiarowe dni. Po drugie przyjął, że zwykły rok ma 365 dni, a co 4 lata wypada rok przestępny, w którym dodawany jest dzień 29 lutego. Jednakże co 100 lat rok, który zgodnie z ustaloną kolejnością byłby przestępny, jest traktowany jako zwykły i liczy 365 dni. Natomiast co 400 lat, pomimo pełnej setki, rok i tak jest uznawany za przestępny. Kalendarz ten nazwany został gregoriańskim i współcześnie dominuje na całym świecie.

 


Poza nim istnieje kilka innych kalendarzy. We wschodniej i południowo-wschodniej Azji w kilku krajach oficjalnie przyjęto kalendarz gregoriański, ale święta nadal obchodzi się zgodnie z tradycyjnymi kalendarzami nawiązującymi do księżycowo-słonecznego kalendarza chińskiego. Obchody chińskiego Nowego Roku zgodnie z tradycyjnym kalendarzem wypadają pod koniec stycznia lub w lutym. Hindusi stosują swój zreformowany kalendarz narodowy, a muzułmanie z całego świata święta obchodzą według kalendarza muzułmańskiego.

 

Rozwiąż kilka zagadek związanych z kalendarzem:

 

Kartka z kalendarza

Labirynt

Uzupełnij kalendarz

Dni tygodnia

Uporządkuj miesiące

Galeria miesięcy