24 Sty

ferie

Jako pierwsze rozpoczęły swój wypoczynek dzieci z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. W kolejnych terminach wypoczywać będą dzieci z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a następnie z województw:  pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, lubelskiegopodkarpackiego.  Ostatnia tura zimowych ferii obejmie województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie i świętokrzyskie.

Ferie zimowe to czas odpoczynku. Możesz uprawiać swoje ulubione dyscypliny sportowe, czytać książki, rozwijać zainteresowania, poszerzać wiedzę. Wybierz dla siebie coś ciekawego z naszych e-podręczników!

Obejrzyj zdjęcia, które przedstawiają osoby uprawiające sporty zimowe. Jakie są twoje ulubione zimowe dyscypliny sportowe: łyżwiarstwo, saneczkarstwo czy jazda na nartach? Przeczytaj wiersz „Podwórkowa olimpiada” o zimowych zabawach dzieci. Sprawdź, czy wiesz, jak nazywają się dyscypliny sportowe, w których wykorzystuje się narty. Osoby, które wybiorą piesze wędrówki po śniegu, mogą zaopatrzyć się w rakiety śnieżne. Zapobiegają one zapadaniu się w śnieg. Obejrzyj film o płatkach śniegu. Wykonaj doświadczenie, dzięki któremu sprawdzisz, co kryje w sobie śnieg.

Pamiętaj, by bezpiecznie spędzać zimowe ferie. Korzystaj wyłącznie z oznaczonych miejsc zabaw: lodowiska, stoku narciarskiego. Nie zjeżdżaj na sankach z górki w pobliżu tras samochodowych.

Warto zapamiętać numery alarmowe, np. Górskiego albo Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego. W trudnych warunkach pogodowych trzeba szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo.