16 Sty

Ferie zimowe

W części kraju rozpoczęły się właśnie ferie zimowe. Jako pierwsze zaczęły wypoczynek dzieci z województw: pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, lubelskiego, podkarpackiego.


Ferie to czas odpoczynku. Możesz wykorzystać chwile wolne od nauki, uprawiając swoje ulubione dyscypliny sportowe, czytając książki, rozwijając zainteresowania. Wybierz coś interesującego dla siebie z naszych e-podręczników!


Obejrzyj zdjęcia przedstawiające uprawiających sporty zimowe. Jakie są twoje ulubione zimowe dyscypliny sportowe: łyżwiarstwo, saneczkarstwo, jazda na nartach? Przeczytaj wiersz „Podwórkowa olimpiada” o zimowych zabawach dzieci. Sprawdź,  jak nazywają się różne dyscypliny sportowe, w których wykorzystywane są narty. W jaki sposób dobrać dla siebie narty o odpowiedniej długości, dowiesz się z filmu. Jeśli wybierasz się na piesze wędrówki po śniegu, warto zaopatrzyć się w rakiety śnieżne. Zapobiegają one zapadaniu się w śnieg. Obejrzyj film o płatkach śniegu. Wykonaj doświadczenie, dzięki któremu sprawdzisz, co kryje w sobie śnieg.


Pamiętaj, by bezpiecznie spędzać zimowe ferie. Korzystaj z oznaczonych miejsc zabaw: lodowisk, stoków narciarskich. Nie zjeżdżaj z górki na sankach w pobliżu tras samochodowych.


Warto zapamiętać numery alarmowe – np. Górskiego albo Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego. W trudnych warunkach pogodowych trzeba szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo. Zagrożeniem mogą się również okazać silne mrozy i opady śniegu.

Na zakończenie wykonaj kilka ćwiczeń interaktywnych:

Zimowe memory

Rozwiąż rebus

Ułóż wyrazy

Ułóż zdania

Zimowy labirynt