13 Lut

Lodowisko

Rozpoczyna się ostatnia tura ferii zimowych. W terminie od 13 do 24 lutego wypoczywać będą dzieci z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego


Ferie zimowe są czasem wypoczynku, ale także zdobywania wiedzy i doświadczeń poza szkołą. Możesz uprawiać swoje ulubione dyscypliny sportowe, czytać książki, rozwijać zainteresowania. Wybierz odpowiednie dla siebie teksty i materiały z naszych e-podręczników!


Czy wiesz, o co warto zadbać, by dobrze wypocząć? Przede wszystkim dobrze się wyśpij! Zapraszamy do strefy zdrowego snu. Przyjrzyj się uważnie ilustracji i sprawdź, co pozytywnie wpływa na spokojny sen. Do czego służy sen? Jak brak snu wpływa na nasze samopoczucie? Odpowiedź na te pytania znajdziesz na stronach e-podręcznika.


Odpoczywać możesz biernie i aktywnie. Wypoczynek bierny to np.: czytanie książek, sen, rozmowa z przyjaciółmi – czynności, które sprawiają ci przyjemność, ale nie wymagają dużego wysiłku fizycznego. Aktywnymi formami spędzania czasu są np. jazda na rowerze, piesze wędrówki, jazda na nartach. Przyjrzyj się piramidzie aktywności fizycznej. Dowiesz się, jaki typ aktywności jest dla ciebie najbardziej korzystny. Zacznij od porannej gimnastyki. Sprawdź, co można zyskać dzięki codziennemu ruchowi. Oglądając interaktywną ilustrację, będziesz mógł się dowiedzieć, jaki wpływ na poszczególne części ciała ma aktywność fizyczna.


Zanim wybierzesz się na wycieczkę, zastanów się, co warto zabrać ze sobą. Dzięki interaktywnemu ćwiczeniu z naszego e-podręcznika, możesz podróżować także wirtualnie. Pamiętaj, by wybrać interesujące cię miejsce spośród wirtualnych wycieczek, które znajdują się w katalogu zasobów dodatkowych, na naszej platformie epodreczniki.pl.


W wolnym czasie możesz również czytać. Jakie są twoje ulubione książki? Poznaj kilka powodów, dla których warto czytać. Ułóż z fragmentów obraz pt. „Bibliotekarz”, którego autorem jest Giuseppe Arcimboldo. Może uda ci się policzyć wszystkie książki, które zostały umieszczone na obrazie?

Zapraszamy do lektury!

Mały książę

Kubuś Puchatek

Dziewczynka z zapałkami

Księżniczka i smok

Na wystawie

Lew, czarownica i stara szafa

Do świętego Franciszka


Pamiętaj, żeby nie trwonić swych wolnych chwil. Uważaj na „pożeracze czasu”! Przeczytaj wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. „Historia wynalazcy”. Zwróć uwagę, jak wiele zmieniło się w życiu człowieka dzięki powstawaniu kolejnych wynalazków.


Zawsze pamiętaj, by zadbać o bezpieczeństwo, spędzając zimowe ferie. Korzystaj wyłącznie z oznaczonych miejsc zabaw: lodowisk, stoków narciarskich. Nie zjeżdżaj z górki na sankach w pobliżu tras samochodowych. Zadbaj o bezpieczeństwo również podczas wycieczek pieszych czy rowerowych.


Podczas zimowych górskich wędrówek warto pamiętać numery alarmowe, np. Górskiego albo Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego. W trudnych warunkach pogodowych trzeba szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zagrażać naszemu zdrowiu i życiu mogą również silne mrozy i opady śniegu – dowiedz się, jak temu zaradzić.


Na zakończenie przyjrzyj się mapie polskich kulturowych walorów turystycznych.


Podczas ferii odpoczywaj bezpiecznie i aktywnie!