14 Maj

Czarnolas

Dzięki fotograficznym panoramom uczniowie korzystający z e-podręczników będą odbywać wirtualne podróże. „Odwiedzą” np. Czarnolas, gdzie żył i tworzył Jan Kochanowski


Panoramiczna interaktywna fotografia, bo taką niespodziankę przygotowuje dla uczniów zespół e-podręczników, robi ogromne wrażenie. Czujemy się tak, jakbyśmy przenieśli się do sfotografowanego miejsca. Przedmioty i wszelkie obiekty na nim widoczne zdają się dostępne na wyciągnięcie ręki. Mamy poczucie, że można ich dotknąć.


Cykl panoramicznych zdjęć do e-podręczników inauguruje panorama dworku w Czarnolesie, w którym mieści się muzeum poety Jana Kochanowskiego. Uczniowie będą mogli za pomocą interaktywnych ikon „spacerować” po dworku, zaglądać do poszczególnych pomieszczeń oraz oglądać na zbliżeniach eksponowane tam zbiory. Dowiedzą się wiele o codziennym życiu i twórczości XVI-wiecznego poety.


„Technika zdjęć panoramicznych daje nam wrażenie kontaktu z fotografowanym obiektem w trzech wymiarach – długości, szerokości i wysokości, a więc zyskujemy poczucie głębi. To zupełnie inny rodzaj efektu niż uzyskiwany techniką zdjęć tradycyjnych, które dają płaski obraz – wyjaśnia Krzysztof Skłodowski, jeden z nielicznych fotografów w Polsce specjalizujących się w robieniu zdjęć w technologii panoramicznej. – Dzięki tej fotografii możemy obejrzeć przedmiot z każdej strony, z dołu, z góry, z boku. To trochę tak, jakbyśmy go obchodzili wkoło lub obracali w ręku – jeśli obiekt jest niewielki”.


Jednak technologia zdjęć panoramicznych to nie tylko imponujące wrażenie przestrzenności. Ważnym jej elementem, który przyda się w czasie lekcji, jest jej interaktywność. Uczeń, który uruchomi takie zdjęcie, będzie miał możliwość nawigowania po obiektach na nim widocznych. Będzie to możliwe dzięki ikonom, które uaktywnią się po najechaniu na nie kursorem. Opcji jest bardzo wiele, a te podstawowe umożliwiają obrót zdjęcia w prawo, w lewo, w górę i w dół. Można też przybliżać wybrane elementy zdjęcia, aby dokładniej się im przyjrzeć. Dodatkowo po kliknięciu na ikony z symbolem „I” (Informacja) umieszczone na wybranych obiektach, będzie rozwijał się opis. Inne ikony mogą uruchamiać filmy bądź muzykę, w zależności od potrzeb edukacyjnych. Twórcy e-podręczników zadbali też o uczniów słabowidzących, dla których w wybranych fragmentach „panoramicznej podróży” jest przewidziana opcja z lektorem.


Zespół e-podręczników szykuje kolejne panoramiczne atrakcje. Tym razem celem wirtualnych wędrówek stanie się Jura Krakowsko-Częstochowska, a w szczególności jej słynne gołoborza, których tajemnicę będą rozwikływać uczniowie na lekcjach geografii, oraz zamki średniowieczne, których zakamarki zbadają młodzi historycy.