17 Cze

woj. dolnośląskie

Stolicą województwo dolnośląskiego jest Wrocław, zaś stolicą powiatu jest np. Oleśnica.


Czy wiesz, że we Wrocławiu krasnoludki pomagają poznawać zakątki miasta. Razem z nimi można obejrzeć główne zabytki Wrocławia (http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j000000830B4v50…). Na swojej drodze możesz spotkać np. krasnoludki, które tak jak mityczny Syzyf toczą ogromny kamień po wrocławskim bruku (http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j0000008Y3B5v22…). Przyjrzyj się uważnie wrocławskiemu gotyckiemu ratuszowi, a następnie wykonaj ćwiczenie interaktywne polegające na dopasowaniu nazw elementów architektonicznych do tej budowli: http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j0000008JEB1v36…


Rękopis niezwykłego dzieła znaleźć można w Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. To Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Wizerunek oprawy dzieła jak i autografu jest dostępny na stronie http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j0000000DXB2v23….


W Krakowie mogłeś zanurzyć się w obraz (http://mnk.pl/wystawy/leon-tarasewicz-instalacja-malarska), we Wrocławiu obraz otoczy Cię ze wszystkich stron. To Panorama Racławicka przedstawiająca Bitwę pod Racławicami z 1794 roku. Obraz ma 114 m długości i 15 m wysokości. Dzieło mieści się w budynku w kształcie rotundy (http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j0000008VRB6v32…). Jest co podziwiać!


Jeśli marzą Ci się okolice poza zgiełkiem wielkich miast, możesz odwiedzić Dusznik Zdrój, Polanicę Zdrój lub Kudowę Zdrój, gdzie w ciszy parku zdrojowego możesz napić się ożywczej wody (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iXLKGlIzqo…). W Dusznikach Zdroju możesz wykonać własnoręcznie papier w Muzeum Papiernictwa (http://www.epodreczniki.pl/…/student-can…/m/j0000008SFB2v32…). Leżący u podnóża Śnieżki Karpacz, zaprasza ze swoimi krętymi ulicami oraz górzystą okolicą. Możesz odetchnąć górskim powietrzem na szczycie Śnieżki http://www.epodreczniki.pl/reader/w/217958/v/1/aggregate… czy też pośród Błędnych Skał http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iXLKGlIzqo…. Na uwagę zasługuje również Jaskinia Niedźwiedzia, najdłuższa jaskinia Sudetów i jedna z głębszych jaskiń w Polsce http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/iXLKGlIzqo…. Łączna długość korytarzy jaskini wynosi 2,5 km.


Ta informacja Cię zaskoczy. W bitwie pod Legnicą w roku 1241, wykorzystywano latawce do przestraszenia wroga. Latawce prawdopodobnie wynaleziono w Chinach ok 500 r.p.n.e. Latawiec najczęściej ma kształt deltoidu (http://www.epodreczniki.pl/…/…/t/student-canon/m/i57TWwqCTj…).

Wybieraj! Województwo dolnośląskie czeka.