24 Gru

Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to w tradycji chrześcijańskiej uroczyste oczekiwanie oraz świętowanie narodzin Jezusa Chrystusa.

 

Posłuchaj fragmentu opowiadania „Boże Narodzenie” Marii Dąbrowskiej. Opisany został w nim dzień przed Wigilią oraz wieczór wigilijny.

W większości polskich rodzin wieczerzę wigilijną rozpoczyna się od dzielenia opłatkiem. Przeczytaj wywiad z siostrą Pauliną, która wyjaśnia, co to jest opłatek i jak powstaje.

 

Wykonaj ćwiczenie interaktywne, które polega na ułożeniu zdań z podanych wyrazów.

 

Przyjrzyj się dokładnie mapie myśli, a dowiesz się, w jaki sposób obchodzi się Boże Narodzenie w Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, we Francji, na Węgrzech oraz w Polsce.

 

Możesz ozdobić choinkę, wystarczy wykonać obliczenia albo przesuwać kolorowe bombki.

Obejrzyj film o tworzeniu bombek choinkowych pt. Szklane cudeńka. Wykonanie bombki wymaga wielkiej precyzji.

 

Czy wiesz, kto jest autorem kolędy „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”? To poeta Franciszek Karpiński napisał słowa „Bóg się rodzi, moc truchleje…”. Sprawdź swoją znajomość innej kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. Dawniej kolędowanie oznaczało chodzenie od domu do domu. Każdy kolędnik był przebrany. W grupie kolędników był: turoń, diabeł, gwiazdor, niedźwiedź.

 

Przeczytaj cztery świąteczne życzenia. Który wzór wybrałbyś/wybrałabyś dla swoich bliskich? A może samodzielnie wykonaj świąteczną kartę? Pomoże Ci w tym ćwiczenie interaktywne.

 

Na zakończenie kilka ciekawostek związanych z Bożym Narodzeniem.

 

Właśnie na Boże Narodzenie w 1829 roku, pod choinkę, siedemnastoletni wówczas Heinrich Schliemann dostał książkę, w której zobaczył ilustrację przedstawiającą płonącą Troję. Ten przyszły archeolog już wtedy postanowił, że odnajdzie zaginione miasto. Jako badacz udał się do Azji Mniejszej na poszukiwanie Troi, której pozostałości odnalazł około 1873 roku.

 

Czy wiesz, że istnieje Wyspa Bożego Narodzenia? Leży ona na Oceanie Indyjskim.